Roboty a ostraha objektů: Spojení, které nabírá na síle

i1676421813 TOP security s.r.o.
— vydáno 26. srpna 2021

Moderní pokrok je nezastavitelný. Automatizované stroje prostupují všechny oblasti lidské činnosti a není tak žádným překvapením, že roboty poslední roky aktivně ovlivňují také obor security a zabezpečení objektů. Kde všude se s nimi setkáte?

Bystrozraký dohled nad komerčními objekty

Pro maximální efektivitu zabezpečení objektů je vhodné, když má fyzická ostraha po ruce kvalitní zabezpečovací systém. V nadcházejících letech bude security navíc stále častěji jako svého plnohodnotného parťáka využívat bezpečnostní roboty. Bezpečnostní agentury v USA dnes již běžně spoléhají na robotické „kolegy“ při ostraze komerčních objektů, jako jsou kancelářské komplexy a obchodní centra.

Mezi standardní vybavení takových strojů patří snímače:

  • obličejů,
  • zaměstnaneckých odznaků,
  • tepla.

Díky nim roboty mohou spolehlivě monitorovat střežený prostor, skenovat předměty, kontrolovat místnosti a rozpoznat konkrétní zaměstnance či návštěvníky. Snadno tak upozorní na osobu nebo předmět, které nemají v objektu co pohledávat a představují bezpečnostní riziko. Oproti fyzické ostraze jsou navíc automatizované stroje lépe vybavené pro rozpoznání nestandardních aktivit (např. nezvyklá teplota).

Ale pozor. To neznamená, že by roboty měli fyzickou ostrahu zcela nahradit. Lidský faktor totiž hraje při zabezpečení objektů nezastupitelnou roli. Empatie a strategické myšlení patří mezi aspekty, ve kterých robot člověka (minimálně prozatím) plnohodnotně nenahradí… Více o typech a speciálních funkcích zabezpečovacích systémů si můžete přečíst v tomto článku.

Recepční, která nespí

Výskyt robotů se rozšiřuje i v recepcích. Primárně je zatím najdete hlavně na místech s vyšší koncentrací osob: ve školách, administrativních budovách nebo hotelech. Přidaná hodnota robota známého jako e-recepční tkví ve zjednodušení a zrychlení některých úkonů, které by jinak musela obstarat recepční „z masa a kostí“. 

E-recepční zajistí třeba:

  • check-in a check-out hostů,
  • registraci,
  • vyzvednutí věrnostních karet a podobně.

Standardní výbava e-recepční zahrnuje:

  • dotykový displej,
  • čtečku QR kódů a dokladů,
  • vydavačku karet.

I zde platí, že moderní technologie nefunguje absolutně a ve 100 % případů. Proto by měl být v ideálním případě k dispozici operátor zajišťující složitější operace, se kterými si e-recepční neporadí. 

Mobilní security robot: Pojízdná ochranka 24/7

Strážní v České republice mohou již dnes mít při zabezpečení všemožných areálů k ruce bystrého parťáka na kolečkách. Mobilní security robot je navržen pro ochranu obchodních středisek i rozlehlých výrobních areálů. Je vybaven výstražnými systémy a vyniká odolnou a robustní konstrukcí. Pohybuje se rychlostí až 20 km/hod a na jedno nabití dojede až 100 km. 

Můžete si vybrat, zda mobilní security robot budete dálkově ovládat, nebo jej přepnete na autonomní řízení. Jeho kamery, mikrofony a senzory vás okamžitě upozorní na nežádoucí osobu, předmět nebo událost v prostoru.

Strážní v centru řízení sledují živý přenos ze všech kamer a mohou tak okamžitě zvolit ideální strategii pro zásah. Security robot chrání i jejich bezpečnost – před vstupem do místa podezřelé aktivity mají členové security prostor pečlivě zmapovaný a vědí, do čeho jdou i co na ně číhá za hrozby. Jak jsme se dozvěděli od Pavla Mikšátka, technického a obchodního ředitele české bezpečnostní agentury TOP security, ovládání robotu je vysoce efektivní i po finanční stránce. Vyžaduje totiž pozornost jediného člena bezpečnostní agentury.

Jak funguje mobilní security robot?

Instalaci a následnou činnost robotu můžeme rozdělit do 3 základních fází:

Nasazení robotu

Extrémně důležité je pro správné vyhodnocování podezřelých situací prvotní nasazení. Během něj si security robot s využitím soustavy senzorů zmapuje střežený prostor.

Ostraha areálu

Následuje naprogramování robotu, které mohou strážní provést z tepla kanceláře skrze webovou aplikaci. K dispozici je několik scénářů, které ovlivňují chování security robotu. Strážní tak dle preferencí zákazníka vyberou okruhy, které má robot během své směny projíždět, a to včetně časových intervalů. Robot může areál brázdit v pravidelných časových cyklech a po stanovených trasách a nebo jej strážní mohou kdykoliv vyslat na konkrétní místo určení.

Upozornění na nebezpečí

Jakmile mobilní security robot rozpozná nezvyklou situaci, okamžitě upozorní centrální pracoviště bezpečnostní agentury. Je pak na strážném, aby vyhodnotil rizika, přistoupil k řešení situace a případně na dálku spustil výstražné systémy robotu. 

Letecká ochrana domova

Vysoký poměr domů, bytů, kanceláří, průmyslových komplexů i jiných soukromých a komerčních prostor je dnes díky bohu napojený na elektronický zabezpečovací systém. Elektronická požární signalizace, alarmy i kamerové systémy jsou již mnoho let na vzestupu a čím dál tím na více místech dbají na bezpečnost lidí i majetku.

Dle posledních trendů by zmíněné bezpečnostní komponenty měly v blízké budoucnosti doplnit bezpečnostní drony. Když se řekne dron, většině z vás se vybaví scénky z populární filmové série Hvězdné války (Star Wars). Mimo to, tyto bezpilotní letouny již řadu let využívají k zajištění bezpečnosti armády i policie po celém světě. 

V současnosti probíhá výroba a testování dronů i pro civilní využití. Předpokladem funkčnosti dronů jsou zvukové a pohybové senzory rozmístěné po hlídaném pozemku. Dron přijímá signály vydávané senzory a na základě nich vzlétá do výšky, odkud má perfektní přehled o prostoru. V závislosti na vybavení konkrétního modelu jsou drony schopné díky tepelným detektorům rozpoznat pohyb a eventuálně také zahájit pronásledování potenciálního vetřelce.

Nebude tak už dlouho trvat a bezpečnostní drony budou chránit naše domovy. Pro masové rozšíření však ruku v ruce s doladěním technické stránky věci bude muset dojít k novelizaci současné legislativy. Mimo zatím neexistující kvalitní právní rámec využití dronů pro zabezpečení domácností limitují jejich využití také baterie. Omezená kapacita (zatím) neumožňuje nepřetržitý provoz.

Společník, který zkrátí dlouhou chvíli i poradí, co máte dělat

Zabezpečovací systém a ostraha nejsou pochopitelně jediné oblasti, kde roboty nachází své praktické využití. Hojné zastoupení mají i v segmentu zábavy a zákaznické péče. Na robotická zařízení již několik let narážíme ve službách a obchodech, kde mají za úkol zpříjemnit zákazníkům čekání ve frontě. Příkladem budiž známý robot Master Pepper, který dělá milou společnost cestujícím čekajícím na odlet z pražského Letiště Václava Havla. Master Pepper měří na výšku 120 cm, váží 28 kg a je vybaven řadou technických vychytávek, jako jsou:

  • 3 kamery s 3D hloubkovou čtečkou,
  • 4 mikrofony,
  • 2 gyroskopy,
  • dotykové senzory na rukách a na hlavě,
  • 2 sonary ve spodku těla,
  • 3 nárazníkové sonary,
  • 6 laserů.

Master Pepper vás zabaví, ale také dokáže pomoci a poskytnout vám cenné informace. Na jedné straně si s ním můžete pořídit selfie nebo se rozptýlit jeho tanečním vystoupením, na druhé straně vám poradí, kudy se dostanete k vaší přepážce nebo gatu, odkud se vydáte na pracovní cestu nebo dovolenou. Není tajemstvím, že by podobné roboty měly v leteckém průmyslu nalézt své pevné místo. Využívání hologramů, smart parkování, vytvoření virtuální reality nebo využití biometrie ukrývají (nejen) pro letectví velký potenciál.

Master Pepper přitom není jediným unikátem. Jeho automatizovaní „kolegové“ přibývají na pobočkách i českých prodejen. Například jeden z mobilních operátorů představil robota Pepper T-Dee, který má v popisu práce především pobavit klienty a zkrátit jim dlouhou chvíli – třeba rozhovorem v českém jazyce. Robotický společník umí zahájit konverzaci, ale i reagovat na váš výraz.

Pepper T-Dee je zcela autonomní. Při volném pohybu se spoléhá na laserové detektory a neustálé vyhodnocování své pozice i okolního prostoru v čase, které zamezuje nárazu do vedle stojících lidí a předmětů. Když cítí, že mu „dochází šťáva“, sám si dojede k dobíjecí stanici, aby načerpal sílu pro další zákazníky. Robot vnímá objekty, tváře, zvuky a dokonce umí rozpoznat i základní lidské emoce. Vedle laserových detektorů mu napomáhají:

  • 3D senzory v očích,
  • 2 reproduktory a 4 mikrofony na hlavě,
  • dotykové senzory na hřbetech rukou a na hlavě,
  • 2D videokamery na čele a na puse.

Další zajímavé novinky ze světa bezpečnostních technologií můžete sledovat na Security blogu

foto: T-Mobile

 

Další článek: Kyberzločinci narušením integrity dat manipulují s realitou, zjistila studie VMware