Speciální nástroje od firmy Vydona patří k nejlepším na světě

i1676421813 Ing. Tomáš Trojan
— vydáno 8. prosince 2021

Zakladatelé firmy Vydona se již před 24 lety rozhodli pro strategii kvality převažující nad kvantitou. Jejich speciální nástroje tak sice nevidíte všude, ale tam, kde se s nimi pracuje, je jejich uživatelé umí ocenit.

Výrobce dokonalých nástrojů, zkráceně Vydona, má zákazníky především z dřevoobráběcího průmyslu, ale například na letošním MSV v Brně prezentovala nástroje pro obrábění slitin hliníku a dokonce i kalené oceli. Záběr oborů popisuje jednatel společnosti, Zdeněk Zapletal: „Více než polovina našich výrobků je určena pro obrábění dřeva, ale řadu spokojených zákazníků máme mezi plastaři, dále ve strojírenské výrobě a velkými hráči jsou nyní potravinářství a zdravotní průmysl.“ Vedle samotné výroby nástrojů jsou důležité i související služby jako ostření, opravy, úpravy a repase. Neustálá péče o zákazníka a zkušenosti dělají z Vydony prakticky nepostradatelného partnera pro řadu českých výrobců.

Od myšlenky k realizaci

Speciální nástroje jsou určené pro specifické aplikace, na něž katalogové nástroje od velkých výrobců nestačí. Cesta ke vzniku speciálního nástroje začíná otázkou „Co budete obrábět?“. Na základě prototypu nebo výkresu finálního dílu se pak konstruktéři, kterých Vydona aktuálně zaměstnává 7, pustí do práce. Potřebují k tomu ještě vědět „na čem se bude obrábět“, tedy podmínky jako jsou otáčky vřetena, jak má stroj měnitelný posuv, či jak bude řešené chlazení.

Tento proces probíhá v CAD systému Siemens NX a déle pokračuje v CAM softwaru stejné značky, to už je v rukou programátorů. Následuje výroba na vlastích CNC strojích.

Finální vlastnosti nástroj dostane až s řezným materiálem. „Široké portfolio nástrojů na zakázku přizpůsobujeme konkrétní aplikaci. Možnosti začínají monolitickou kalenou ocelí, častěji ale na konstukční ocel těla nástroje napájíme plátky z tvrdokovu, rychlořezné oceli nebo polykrystalického diamantu (PKD). Břity se dále brousí a povlakují. Pokud vyrábíme tělo nástroje určené k osazení destičkami ze slinutého karbidu, nejčastěji tam používáme Dormer Pramet nebo Seco. Polykrystalický diamant kupujeme ze zahraničí na takzvaných targetech. Z nich laserem vyřežeme požadovaný tvar a napájíme ho do nosiče. Prosté kalené nástroje dnes hodně ustupují,“ vysvětluje pan Zapletal. Výrobní série se pohybují od jednoho do maximálně do 20 kusů. Přitom každý týden Vydona zaváží svými produkty přibližně 100 firem.

Příklady ze strojírenské praxe

Jak jinak přiblížit speciální nástroje, než na ukázkách jejich použití. Podívejme se na některé z těch, které si mohli prohlédnout návštěvníci MSV v Brně.

Fréza na výrobu závěsu lopatky pro turbínu Siemens

Siemens vyrábí turbíny o výkonu od 10 do 110 MW. Průměrná turbína váží 7 tun, má 11 tisíc otáček a pracuje při 950 °C. Všechny komponenty turbíny jsou z nerezi. Aby rotor dobře fungoval, musí být každá lopatka perfektně uchycená, tomuto místu se říká závěs. Závěsy lopatky se dříve obráběly nástrojem z kalené oceli, ale Vydona začala vyrábět nástroje s povlakovaným tvrdokovem, které poskytují vyšší životnost a přesnost obrobení. Díky tomu předběhli konkurenci a jejich nástroji se nyní obrábí i v hlavním závodu firmy Siemens v Německu. Závěs je stejný pro cca 90 kusů lopatek v jednom tlakovém stupni, každý stupeň, kterých je na turbíně asi 50, má jiné lopatky. Hlavní část obrábění probíhá standardními nástroji, které ponechají přibližně milimetr materiálu pro finální obrobení a zkalibrování speciální frézou. Pro Siemens vyrábí Vydona speciály již 14 let.

Obrábění kalených zubů pily

Koutouč pily od firmy Pilana má zuby kalené na tvrdost 60 HRC. Aby se jednotlivé zuby pil nemusely brousit, frézují se monolitickým tvrdokovem – spirálovou frézou se speciální geometrií, stoupáním a povlakem. Nástroj dokáže 16 hodin obrábět kalený materiál. „Oproti konkurenčním nástrojům máme perfektně vymyšlenou geometrii nástroje, ladili jsme ji přesně pro tuto aplikaci a nikdo jiný ji nemá,“ pochvaluje si Zdeněk Zapletal.

Granulační fréza z tvrdokovu

Pomocí tvrdokovové frézy značky Vydona vyrábí plastový granulát například firma Silon nebo Remarkplast. Uvnitř stroje na tento typ výroby je hnán roztavený plast tlakem přes trysky do vodní lázně, kde se zchladí do tvaru dlouhých „nití“, ty se dalším kroku sekají frézou na přesně velké granule. Dříve se používaly frézy z rychlořezných ocelí, ale s vývojem materiálů přestaly dostačovat, zejména přídavek skelných vláken do plastů tyto nástroje rychle otupoval. Fréza s tvrdokovem tam dokáže pracovat celý měsíc ve třech směnách.

Nástroje s polykrystalickým diamantem

Nástroje, které využívají polykrystalický diamant, vynikají vysokou životností při obrábění nekovů, například slitin hliníků. Dalším kladem je kvalita opracování, zvláště v automobilovém průmyslu si zákazníci potrpí na dokonale lesklé obrobené plochy. Toho lze dosáhnout vysokými otáčkami, které u nástrojů s PKD mohou být téměř dvojnásobné oproti tvrdokovovým nástrojům.

Další článek: Prolistujte si aktuální vydání časopisu STROJIRENSTVI.CZ 4/2021