Automatické vydavače nástrojů MATRIX

ISCAR ČR s.r.o.
— vydáno 28. března 2022

Vydavače nástrojů MATRIX, které na trh dodává společnost ISCAR, jsou vybaveny jedinečným softwarem, který uživatelům garantuje maximálně plynulý proces výroby i jeho optimalizaci.

Inzerce

Nová, pokroková řešení inspirovaná nejen Průmyslem 4.0, ale i určitými specifiky, jež v poslední době generovala situace kolem „covid-19“, se objevují i v souvislosti s tool managementem. Jejich společným cílem je poskytnout lepší, efektivnější a bezpečnější způsoby řízení, logistiky a správy řezných nástrojů ve výrobních provozech. 

MATRIX jako výsledek evoluce 

Společnost ISCAR začala dodávat na trh automatické vydavače nástrojů od americké společnosti WinWare již v roce 2005. Jednalo se o ToolCube (zásuvkový systém) a Toolbox (spirálový systém) s řídicím systémem CribMaster. V roce 2006 však ISCAR představil vlastní systém automatických vydavačů, který začal distribuovat pod názvem MATRIX. 

Automatické vydavače MATRIX jsou vybavené jedinečným softwarem, díky kterému jeho uživateli dokážou garantovat: snížení nákladů výroby, hlídání plynulých dodávek nástrojů, optimalizaci skladů, automatické objednávání, kontrolu výrobních nákladů a výběr správného nástroje pro každou práci.  

Okamžitý efekt stabilního systému MATRIX 

Investice do vybavení provozů vydavači MATRIX se začíná vracet v relativně krátkém období. Zpravidla to bývá 12–36 měsíců (v závislosti na velikosti provozu a využití systému). Okamžitý efekt spočívá ve zjednodušení hlídaní zásob, non-stop přístupu k položkám a zajištění evidence položek. Průměrná úspora v prvním roce implementace je 10–15 % z celkové hodnoty spravovaného nářadí a v dalších letech cca 8 % ročně. A životnost systému? ISCAR má od roku 2005 po celé ČR instalováno 185 kusů MATRIXů a i ty nejstarší automaty jsou stále 100% funkční. 

Nejnovější verze vydavačů Matrix, vyvíjené a vyráběné divizí firmy ISCAR – CTMS (Comodity & Tool Mangement Services) a dodávané a servisované firmou ISCAR ČR, používají sofistikované logistické algoritmy pro maximalizaci dostupnosti nástrojů a minimalizaci skladových zásob a morálního zastarávání položek. Stále více zákazníků oceňuje, že partnerství divizí ISCAR a CTMS (patřící do skupiny IMC) vede k neustálému zlepšování jejich obráběcích procesů a vede k udržitelnému zvyšování produktivity. Toto partnerství také dává zákazníkům prostor, aby se mohli soustředit na svou hlavní činnost – dodávat vysoce kvalitní díly včas a za konkurenceschopnou cenu. CTMS používá svůj vlastní software MATRIX-TM k zaznamenávání všech transakcí s nástroji a generování reportů, které ukazují spotřebu nástrojů podle nákladových středisek.  

Obr. 1: Vydavač MATRIX MAXI s až 12 zásuvkami ve skříni nabízí velkou kapacitu a překvapivě malý půdorys  

 

Modulární systémy MINI a MAXI 

Výdejní systém MATRIX je dodáván v těchto verzích: MAXI, MINI, DLS 8D/4D, ToolPort 8D/4D MATRIX WIZ. Vydavače MATRIX MAXI a MATRIX MINI jsou kompletně modulární systémy.  

MATRIX MAXI (obr. 1) disponuje velkou kapacitou a menší MATRIX MINI (obr. 2) je zase mimořádně kompaktní a lze jej umístit na stůl či na speciální vozík. Oba modely, MAXI i MINI, jsou dostupné buď v primárním provedení s řídicí jednotkou a dotykovým displejem, nebo jako rozšiřující modul POD. Všechny skříně je možné navzájem datově propojit a libovolně tak zvyšovat skladovací kapacitu pod jediným řídicím systémem. Jak u kompaktní verze MINI, tak u provedení MAXI lze počet zásuvek a buněk (tzv. binů) libovolně nakonfigurovat. Tím je možné vždy získat požadovanou kapacitu. Každá buňka i celá zásuvka jsou dokonale zabezpečeny proti neoprávněnému použití díky elektronickému zámku, který automaticky uzavře každou buňku při každém zasunutí zásuvky. Pro obě verze, MAXI i MINI, jsou dostupné buňky v 16 různých velikostech a více než 50 předdefinovaných zásuvek.

Obr. 2: MATRIX MINI může být umístěn kdekoliv, na pracovním stole, na MATRIX podstavci nebo na skříni DLS 4D.   

 

Další varianty výdejního systému

MATRIX DLS 8D/4D představuje ekonomické řešení s flexibilní řadou zásuvek pro malé i velké položky. Jedná se o robustní průmyslovou skříň s 8/4 zabezpečenými zásuvkami. MATRIX DLS 8D je k dodání ve 2 verzích: TOUCH (s dotykovou obrazovkou – obr. 3) nebo POD (přídavný). MATRIX DLS 4D se dodává jako verze POD (přídavná – obr. 4). Slouží jako doplňková skladovací kapacita a jako základna pro vydavače ve verzi MATRIX MINI. 

Obr. 3: Vydavač MATRIX DLS 8D – TOUCH je dodáván s PC, dotykovou obrazovkou, UPS, nepřenosnou čtečkou čárového kódu, LAN konektorem a ovládacím softwarem   

 

Obr. 4: Vydavač MATRIX DLS4 D (dole) v kombinaci s MATRIX MINI (nahoře)   

 

MATRIX WIZ je modulární uzamykatelný skříňový systém vhodný pro velké položky a spotřební materiál. Nabízí různé velikosti uzamykatelných buněk (obr. 5). Vydavač může mít 4–12 buněk ve 2 sloupcích nebo 6–18 buněk ve 3 sloupcích. Hlavní skříň obsahuje 1 nebo 2 řídicí jednotky. Uživatelé ocení elegantní moderní design, průhlednou výplň dveří a LED osvětlení. Potěší i velmi jednoduchá instalace. Vydavač WIZ je dostupný ve verzi POD – přídavná verze. 

Obr. 5: Vydavač MATRIX WIZ – 100% modulární vydavač   

 

MATRIX TOOLPORT 8D/4D charakterizuje vysoká kapacita a malý půdorys. Nabízí schopnost uskladnit 800 vyměnitelných destiček (4D nadstavbový model) nebo 1600 destiček (8D volně stojící model). Vybaven je opakovatelně použitelnými kontejnery 2 velikostí na vyměnitelné destičky. ToolPort je mezi výdejními automaty MATRIX specialistou na výdej jednotlivých destiček, vrtacích hlaviček a malých celokarbidových fréz. Dostupný je ve verzích TOUCH (s dotykovou obrazovkou) i POD (přídavná – obr. 6). 

Pokud zvažujete pořízení automatického vydavače nástrojů nebo byste se rádi dozvěděli více, neváhejte se obrátit na techniky: Ing. Petr Běhounek, tel. 602 508 838 (behounek@iscar.cz) nebo Lukáš Veselý, tel. 731 143 377 (vesely@iscar.cz). Oba technici vám pomohou zodpovědět dotazy a nabídnou řešení uzpůsobené přímo vašim potřebám.

Naskenujte QR kód a projděte si virtuální předváděcí místnost MATRIX.

Obr. 6: Volně stojící vydavač MATRIX ToolPort 8D s 8 zásuvkami ve verzi POD 

 

Další článek: Siemens buduje jednotku s vodíkovým pohonem pro Bavorskou železnici