Brno potvrzuje pozici lídra v oblasti elektronové mikroskopie: CEITEC přilákal největší evropské odborníky

Redakce Redakce
— vydáno 24. června 2016

Mezinárodní dvoudenní pracovní setkání akademiků a firem působících v oblasti elektronové mikroskopie DACH FIB Workshop organizuje CEITEC 27. a 28. června 2016. Poprvé v jedenáctileté historii opustí tato akce tradiční země DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko) a přesune se do Brna. Sto dvacet oborníků, zejména fyziků, bude diskutovat konkrétní témata, která povedou k dalšímu vývoji a převodu výsledků výzkumu a vývoje do praxe. CEITEC a Brno tak jasně potvrzují svoji silnou mezinárodní pozici v oblasti nanotechnologií.

Inzerce

Organizátoři tradičního setkání odborníků v oblasti elektronové mikroskopie, kteří působí na uznávaném německém institutu Fraunhofer, oslovili loni CEITEC s nabídkou zorganizovat v Brně tuto odbornou konferenci. Náročné přípravy vyvrcholí koncem června, kdy se do Brna sjede více než stovka vědců a zástupců komerčního sektoru zejména z Německa, Rakouska a Švýcarska. Příležitost zúčastnit se letos dostane i dvacet Čechů.

 Rastrovací elektronový mikroskop Tescan FE MIRA II LMU s detektory EDX a WDX. Foto: VUT Brno

Tématem setkání budou technologické novinky, metody zobrazování, ale i samotné aplikace. Vědečtí pracovníci budou hledat se zástupci firem společná řešení technických a technologických problémů spojených s nano zobrazováním. Součástí programu bude i prohlídka a možnost vyzkoušet si nejmodernější elektronové mikroskopy v laboratoři CF Nano v prostorách CEITEC VUT. Účastníci workshopu získají také unikátní příležitost navštívit laboratoře největších světových výrobců elektronových mikroskopů FEI a TESCAN, kteří sídlí právě v Brně a s CEITECem intenzivně spolupracují. 

„Organizace takto mezinárodně prestižní akce je pro CEITEC zásadní. Rozhodnutí svěřit nám organizaci je potvrzením, že jsme již v minulosti prokázali, že akce podobného rozsahu a významu pořádat umíme. Současně přesun akce z regionu DACH (Německo, Rakousko, Švýcarsko) do Brna znamená, že v oblasti nanotechnologií, zejména v elektronové mikroskopii, jsme v Evropě na špičce,“ vysvětluje Markus Dettenhofer, ředitel CEITECu. 

Na akci se bude také prezentovat první CEITEC spin-off firma NenoVision, které se podařilo vyvinout unikátní komponentu právě k elektronovému mikroskopu. „Pro nově vzniklou firmu je spolupráce s největšími hráči na trhu nejdůležitější a DACH FIB workshop je ideální příležitostí pro prezentaci, co v CEITECu vzniklo,“ dodává Markus Dettenhofer. 

Význam akce potvrzuje i agentura CzechInvest, která se rozhodla DACH FIB Workshop podpořit pro vysoký přínos sdílení know-how v tomto high-tech oboru a mezinárodní rozměr celé akce. 

Akce získala oficiální podporu města Brna a zahájí ji primátor Petr Vokřál. Podpora rozvoje v oblasti elektronové mikroskopie a vědy a výzkumu je dlouhodobou strategií vedení města. 

CEITEC – Středoevropský technologický institut  

CEITEC je centrem vědecké excelence v oblasti věd o živé přírodě a pokročilých materiálů a technologií se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky v Brně. CEITEC byl schválen Evropskou komisí 6. června 2011. Vznikl ze společného projektu šesti nejvýznamnějších brněnských univerzit a výzkumných institucí: Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického v Brně, Mendelovy univerzity v Brně, Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Výzkumného ústavu veterinárního lékařství a Ústavu fyziky materiálů Akademie věd České republiky.  

Další článek: Květnový objem zakázek na stavební práce byl deset miliard