Rozsáhlý areál brněnského Zetoru zřejmě čeká velký rozvoj

Redakce Redakce
— vydáno 4. října 2017

Rozsáhlý areál brněnského Zetoru zřejmě čekají změny. Společnost Zetor, a.s., která jej spravuje, připravila dokumentaci k úpravě jeho východní části. Projekt má před schválením z hlediska takzvané EIA, která zahrnuje posouzení vlivů na životní prostředí, zjistila ČTK. Zetor a.s. je sesterskou společností ZETOR TRACTORS a.s., která v rozsáhlém areálu v Brně-Líšni vyrábí traktory.

"Cílem projektu, který aktuálně prochází řízením EIA, je příprava na potenciální rozvoj Zetoru do budoucna. V dané lokalitě se nachází již nyní několik výrobních závodů a lze očekávat jejich další rozvoj zejména v logistické a případně výrobní oblasti. Smyslem projektu je v případě potřeby být připravený poskytnut vhodné prostory," napsal ČTK Filipa Šoka, předseda představenstva společnosti ZETOR a.s.

Ze zveřejněného projektu vyplývá, že Zetor plánuje rozšíření vlastních průmyslových hal kvůli rozšíření výrobních a skladových kapacit. Firma plánuje výstavbu haly členěné na pět jednotek, které budou sloužit jako výrobní, popřípadě skladovací prostory především pro potřeby Zetoru.

Brněnský Zetor Tractors loni vyrobil 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 600 strojů. Firma vydělala před zdaněním 102 milionů korun. Zisk i výroba jsou nejnižší od roku 2010, což souvisí s krizí na trhu. Společnost uvedla, že přes kladný výsledek čelí odbytové krizi, která prostupuje již třetím rokem trhy západního světa a dotýká se všech výrobců a prodejců traktorů a zemědělských agregací.

Firma uzavírá kontrakty s distributory na nových trzích. Tento týden společnost oznámila, že ZETOR INDIA uzavřela spolupráci s filipínskou společností JVF Commercial na dodávku traktorů. Partnerství, jehož předmětem je dodávka traktorů o výkonech od 80 do 150 koní, bylo uzavřeno na čtyři roky. V současnosti jsou do oblasti expedovány první traktory. Filipíny jsou v pořadí již šestým státem, kam se značce ZETOR podařilo vstoupit od ledna letošního roku, s dalšími státy firma jedná.

Další článek: Brněnské strojírně Královopolská opět klesly tržby, přesto hodnotí loňský rok pozitivně