Ceny ropy se opět po prudkém poklesu stabilizovaly

Redakce Redakce
— vydáno 19. dubna 2016

Světové ceny ropy zahájily včerejší obchodování prudkým poklesem poté, co se velké těžařské země v neděli nedohodly na zmrazení produkce. Později však většinu ztrát smazaly kvůli stávce v kuvajtském ropném sektoru a cena severomořské ropy Brent dokonce mírně stoupla.

Inzerce

Kolem 18.30 SELČ vykazoval Brent nárůst o 20 centů, tedy 0,4 procenta, a nacházel se nad 43 dolary za barel. Během dne přitom ztrácel až sedm procent, napsala agentura Reuters. 

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) dopoledne klesla také o zhruba sedm procent a sestoupila až na 37,61 dolaru za barel. Večer se však vrátila nad 40 dolarů za barel a proti pátečnímu závěru vykazovala pokles jen o zhruba 0,8 procenta. 

Představitelům členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v katarském Dauhá nepodařilo dosáhnout dohody o zmrazení těžby na lednové úrovni, protože Saúdská Arábie trvá na tom, aby se k dohodě připojil i Írán. Katarský ropný ministr Muhammad Sadá uvedl, že OPEC potřebuje více času na projednání dohody. Ruský ministr Alexandr Novak později sdělil, že je výsledkem zklamán, dveře pro globální dohodu ale prý nejsou zavřené. 

Za neúspěchem jednání je podle analytiků možné vidět právě geopolitické napětí mezi Rijádem a Teheránem, které obnovilo obavy, že velcí státem ovládaní producenti přijdou s nabídkou ještě větších slev a bitva o tržní podíl tak ještě získá na síle. Důvěryhodnost kartelu OPEC z hlediska schopnosti koordinovat produkci je nyní „velmi nízká“, uvedl analytik Peter Lee ze společnosti BMI Research. 

Pokles cen ropy nicméně omezila stávka v Kuvajtu, která vedla k poklesu tamní těžby o více než 60 procent. „Pokles produkce způsobený kuvajtskou stávkou pomohl trhu zapomenout na frašku v Dauhá,“ uvedl analytik Matt Smith ze společnosti Clipperdata.

Další článek: ČVUT-FEL se stala členem IQRF Alliance