Česká energetika má prostor k modernizaci – vláda může udělovat emisní povolenky zdarma

Redakce Redakce
— vydáno 15. ledna 2013

Česká republika může od začátku roku 2013 udělovat elektrárenským podnikům povolenky z evropského systému obchodování s emisemi (EU ETS) zdarma. Konkurenti v západní Evropě je budou nakupovat v aukcích. Evropská komise schválila plán Česka přidělovat po určité přechodné období povolenky na vypouštění emisí skleníkových plynů zdarma. Pomůže to modernizaci české energetiky.

Poskytnutí necelé 1,9 miliardy eur, která z povolenek zdarma plyne, je podle Bruselu v souladu s unijními pravidly pro státní investice a umožní diverzifikovat zdroje pro výrobu elektřiny a přispět k rozšíření vnitrostátních trhů s energií. Přidělování volných povolenek se týká například budování nových zařízení na biomasu a plyn. „Rozhodnutí Evropské komise vítáme a věříme, že s modernizací se výrazně sníží dopady výroby elektřiny na životní prostředí," sdělil ČTK mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Spokojenost dal najevo také Svaz průmyslu a dopravy České republiky.

Neziskové organizace: více peněz by mohlo být použitých pro novou Zelenou úsporám

V letech 2013 až 2020 bude mít Česká republika v EU ETS k dispozici celkem 645 milionů povolenek. Výrobcům elektřiny bude v roce 2013 bezplatně přiděleno 27 milionů povolenek, každoročně pak bude jejich množství klesat až na nulu v roce 2020. Neziskové organizace sdružené v Klimatické koalici upozorňují, že kdyby byly tyto povolenky namísto bezplatného přidělování draženy v aukcích, mohlo by více financí plynout do programu Zelená úsporám. Jeho pokračování podle severu Euractiv vláda nedávno oznámila.

Cena emisních povolenek je dlouhodobě nízká a Evropská komise se snaží tuto situaci změnit. Výnosy z aukcí emisních povolenek se mohou výrazně lišit podle toho, jaká budoucnost čeká evropský systém obchodování s emisemi (EU ETS) – od nejhorších scénářů, které hovoří o výnosu 600 milionů eur, až nejpozitivnější scénář s výnosy bezmála 5,7 miliardy eur.

Další článek: Obráběcí stroje: CNC stroje pro mikrofrézování – díl 1