Dostupný 3D tisk z nylonu na Formlabs Fuse 1

3Dwiser s.r.o.
— vydáno 13. května 2021

3D tisk z nylonu překvapuje vlastnostmi i příznivou cenou výtisků. Navrhovat můžete i tvarově složité díly, které nepotřebují dočasné podpěry. Skladnou SLS tiskárnu Formlabs Fuse 1 doplňuje praktická stanice Fuse Sift pro čištění a opětovné získání prášku.

Fuse 1 se stará o samotný tisk, Fuse Sift o bezpečné očištění modelu a znovuzískání prášku. Na začátku ale stojí aplikace pro přípravu 3D tisku Formlabs PreForm. Jednoduše načtete 3D modely ve formátech STL či OBJ, pokročilé algoritmy za vás nachystají ideální vyplnění tiskové komory (můžete jej provést i ručně). Aplikace zobrazí předpokládanou délku tisku, monitoruje vaše tiskárny.

Během nastavování a tisku vás navádí přehledný průvodce na dotykovém displeji. Ukazuje také živě postup tisku každé vrstvy. Stejný pohled kamery je pohodlně dostupný i z vašeho počítače. Centrální přehled přes Dashboard vám umožňuje kontrolovat tiskárny, týmy i zásobení spotřebním materiálem.

Složité díly bez podpěr

Při SLS tisku výkonný laser slinuje (sintruje, spéká) nylonový prášek – vrstvu po vrstvě do tvaru požadovaného výtisku. Nevyužitý prášek okolo slouží během tisku jako dočasné lůžko, takže můžete tisknout i velmi tvarově složité díly a protínající se vícedílné sestavy, aniž by bylo potřeba budovat dočasné podpěry jako u jiných technologií 3D tisku.

Unikátní technologie Surface Armor (v patentovém řízení) vytváří okolo povrchu výtisku skořápku z napolo slinutého materiálu. S Fuse 1 tak dokážete vyrobit díly s plně konkurenceschopnými mechanickými vlastnostmi i zpracováním povrchu – bez dalších vícenákladů a dodatečných prací, jako u některých dalších SLS řešení.

Ekonomické hospodaření s práškem

Praktická stanice Fuse Sift nabízí vše v jednom pro očištění a opětovné získání prášku. Díl zde očistíte, prášek zachytíte a také promícháte. Plně funkční díly můžete tisknout při dodání pouhých 30 % nového prášku v nekonečném počtu cyklů. To znamená, že ze 70 % tisknete z recyklovaného prášku, což představuje obrovskou úsporu nákladů a méně odpadui provoz s přívětivějším vlivem na životní prostředí. Fuse Sift automaticky rozdělí a smíchá použitý a nový prášek, takže snížíte množství odpadu na minimum a zásobování práškem budete mít plně pod kontrolou.

Přidáte-li k tiskárně a čisticí stanici druhou tiskovou komoru kompatibilní s Fuse 1 a Fuse Sift, můžete tisknout prakticky nepřetržitě. Promyšlené řešení umožňuje zahájit další tisk pouhou 1–2 hodiny po skončení předcházejícího.

Další článek: Nástroje pro softwarovou ochranu internetu věcí v průmyslu