Letecké muzeum v Mladé Boleslavi zřejmě otevře již v září

Redakce Redakce
— vydáno 1. dubna 2014

Stavba Leteckého muzea Metoděje Vlacha je dokončena a nyní se koná výběrové řízení na dodavatele, který dokončí expozici. Výstavba muzea trvala jeden rok, kraj do něj investoval přibližně 150 milionů korun.

Muzeum letectví, které bude součástí Muzea Mladoboleslavska, nabídne návštěvníkům pohled na historii létání. „Je to těsně před dokončením, expozice se dodělává a my o tom diskutujeme. Oficiální termín stanovený není, ale bavili jsme se o tom, že se nabízí termín 28. září, kdy je Svatováclavská jízda,“ uvedl středočeský radní Karel Horčička. Vyřešeny jsou už finance na vybavení interiérů. Krajští radní dnes podle mluvčí hejtmanství Nicole Mertinové schválili uzavření smlouvy na evropskou dotaci s regionální radou regionu soudržnosti Střední Čechy. EU podle Mertinové poskytne šestimilionovou dotaci, Středočeský kraj se bude na spolufinancování projektu podílet celkem devíti miliony. 

V expozici budou nefunkční i letuschopná letadla, vyhlídková věž, návštěvníci uvidí životní příběh českého letce Metoda Vlacha, letecké motory, modely letadel nebo dobové plakáty a fotografie. V technické expozici najdou i letecké simulátory, dětský koutek a dílnu exponátů. Umožněna má být prohlídka i nevidomým návštěvníkům. Součástí muzea bude kavárna a venkovní vyhlídková terasa orientovaná k letištní ploše. 

Projekt za zhruba 150 milionů korun zahájil bývalý hejtman David Rath. Oproti očekávání ale nezískal dotaci z evropských fondů a musel jej zaplatit Středočeský kraj. Letos by se měl otevřít také sportovně-rekreační areál v bývalém vojenském prostoru Ralsko-Vrchbělá na Mladoboleslavsku. Oficiální otevření venkovních aktivit je naplánováno na červen. Na stohektarové ploše budou moci lidé od léta využít například in-line park, dětskou ZOO, hřiště, naučnou stezku a lanové centrum. Budova s hotelem se do června pravděpodobně nestihne otevřít.

Další článek: Ohlédnutí za trendy ženevského autosalonu