Mít obrábění pod kontrolou, o to běží s nástroji CERATIZIT

Mít obrábění pod kontrolou, o to běží s nástroji CERATIZIT CERATIZIT Česká republika s.r.o. vydáno dne 31. října 2023

K velkému rozšíření portfolia CERATIZIT došlo v oblasti hydraulických upínačů, protože právě díky nim vynikne potenciál upnutých nástrojů. Mimořádnou produktivitu nabízejí nové frézy a na šetrnost k přírodním zdrojům při zachování vysokého výkonu sází nová řada vrtáků.

Hydraulické nástrojové upínače se díky své mimořádné přesnosti a efektivitě etablovaly jako opravdový průkopník v obrábění a současná technologie upínání nástrojů již není bez těchto pomocníků myslitelná. Využitím pozitivních vlastností hydraulického upínání lze dosáhnout spolehlivého a přesného upnutí nástrojů. Ve srovnání s jinými upínacími systémy nabízejí hydraulické upínače snížení vibrací, delší životnost nástrojů, lepší kvalitu obrobených povrchů a snadnou manipulaci. Aby však bylo možné pokrýt širokou škálu požadavků různých průmyslových odvětví, je zapotřebí nabídnout odpovídající počet variant. Firma CERATIZIT jde tomuto trendu naproti a rozšiřuje svou řadu hydraulických upínačů o dva nové vysoce výkonné typy: HyPower Rough – pro náročné hrubovací operace a HyPower Access 4,5° – pro optimální přístupnost v obráběcí zóně. 

HyPower Rough: drsňák se smyslem pro preciznost 

Hydraulický upínač HyPower Rough se specializuje na upínání frézovacích nástrojů se stopkou typu HA. Jeho vysoká teplotní odolnost 80 °C, a to i při velmi dlouhých frézovacích cyklech delších než 240 minut, je ideální pro vysoce dynamické frézovací aplikace, jako jsou HSC (High Speed Cutting), HPC (High Performance Cutting) nebo SPM (Structural Part Machining). I při vysoce výkonném frézování, až do maximálních 33 tisíc otáček za minutu, lze garantovat spolehlivý proces obrábění materiálově i tvarově kvalitních obráběných součástí. I při hrubování, které je hlavní disciplínou upínačů HyPower Rough, přesvědčí uživatele velmi dobrou kvalitou obrobení díky vynikajícímu tlumení vibrací. 

HyPower Access 4,5°: specialista na náročné kontury

CERATIZIT vyvinul hydraulický upínač HyPower Access 4,5° především s ohledem na přesné dokončování kontur s omezeným přístupem mezi nástrojem a obrobkem. Aby byla zajištěna maximální flexibilita a možné použití, byly jeho rozměry přesně přizpůsobeny rozměrům tepelného upínače s úhlem 4,5° DIN. Zatímco některé profilované součásti by se jinak musely obrábět pouze štíhlými tepelnými upínači z důvodu omezeného přístupu, tak nyní zákazníci firmy CERATIZIT mají nově možnost použít i hydraulický upínač HyPower Access 4,5°, a využít tak výhod hydraulického upínání oproti tepelnému. Tento nový typ hydraulického upínače byl oceněný za průmyslový design a za jeho maximální procesní spolehlivost. HyPower Access 4,5° je vhodný pro vystružování a vrtání, stejně jako pro dokončovací frézovací operace ve výrobě nástrojů, forem, v leteckém a automobilovém průmyslu. Vynikající povrchy, dodržení přesných tolerancí, snadná manipulace – to je další výčet předností tohoto nového hydraulického upínače. 

Přesné, stabilní, snadné a kvalitní 

Obě varianty upínačů HyPower dokonale kombinují maximální přesnost (obvodová házivost do 3 μm) a spolehlivou stabilitu upnutí. Díky pokročilé technologii hydraulické expanze nabízejí upínače HyPower Rough a HyPower Access 4.5° vynikající soustřednost a velkou upínací sílu pro optimální výsledky. Další schopností hydraulického upínání je tlumení vibrací, a tedy i snižování zatížení vřetena, což výrazně prodlužuje životnost nástroje a vede k vyšší kvalitě opracovaných povrchů. Dalším výsledkem tlumených vibrací jsou pak snížené emise hluku. I komplikovaná manipulace je s využitím hydraulických upínačů minulostí. S vynaložením skutečně malého úsilí lze tyto nástroje reprodukovatelně a spolehlivě upnout pouze pomocí šestihraného klíče, a to během několika sekund. Uživatelé navíc šetří drahocenný čas ve srovnání s jinými upínacími systémy, protože jsou eliminovány mezikroky, jakými jsou například procesy nahřívání a chlazení, s nimiž se setkáváme u tepelného upínání. Kvalitu a spolehlivost zaručují vysoce kvalitní materiály a vysoká úroveň zpracování. Díky všem popsaným faktorům jsou nové hydraulické upínače HyPower předurčeny k dlouhodobému používání. Vyšší řezné hodnoty ke zvýšení produktivity nepředstavují pro produkty HyPower žádný problém. Bonusem pro uživatele je i to, že snížené vibrace zajišťují, a navíc i prodlužují, optimální životnost těchto řezných nástrojů. I z hlediska bezpečnosti obsluhy mají hydraulické upínače, oproti těm tepelným, značné výhody: odpadá riziko popálení i obecné riziko dalšího zranění při běžné manipulaci. Spolehlivost hydraulických upínačů je velmi vysoká, neboť nástroje jsou optimálně drženy s maximální upínací silou, čímž zajišťují vynikající výsledky při obrábění. 

Hydraulické upínače VDI 

CERATIZIT nezapomíná ani na oblast soustružnických center, kde nedávno prezentoval hydraulické upínače s VDI rozhraním pro upínání nástrojů s válcovými stopkami, vyvrtávacích tyčí a válcových nástrojových držáků pro revolverové hlavy soustruhů. Upínače mají možnost vnitřního přívodu chladicí kapaliny. Standardně jsou k dispozici v průměru 20 mm v rozhraní VDI 30 a VDI 40. V nabídce je i varianta válcové stopky pro soustružnická/frézovací centra s vnitřním přívodem chlazení, a to v průměrech 16 a 20 mm s vnějším průměrem válce 32 mm a v průměrech 16, 20 a 25 mm pro vnější průměr válce 40 mm. 

Čelní frézy MaxiMill 273: posuv 2 mm na otáčku

Hledáte-li všestranné a nákladově efektivní řešení pro rovinné frézování, určitě se poohlížíte po čelních frézách s vyměnitelnými břitovými destičkami. Tyto nástroje jsou totiž ideální kombinací vysokého obráběcího výkonu, optimální životnosti, flexibility, přesnosti a dobré kvality povrchu. Taková kritéria beze zbytku splňuje nová řada čelních fréz Maxi-Mill 273, s maximálně vyladěnou konstrukcí. Řada MaxiMill 273 kombinuje dvě hlavní přednosti. Negativní břitové destičky lze použít z obou stran a v tomto případě až 16×. A pro optimální řez je nutná ideální poloha negativní destičky v těle frézy. Díky těmto vlastnostem si frézy MaxiMill 273 pevně zajistily místo v nástrojových magazínech a zejména v hromadné výrobě odlitků. Další výhodou je pak i 45° úhel naklonění břitové destičky v řezu, který nabízí i možnost sražení hran pod uvedeným úhlem. Mimořádnou výzvou je vysoká rychlost posuvu a to až 2 mm na otáčku. Z tohoto důvodu je řada MaxiMill 273 k dispozici i s úzkou zubovou roztečí, kde jsou břitové destičky z důvodu místa upnuté pomocí upínacích klínů. U širší rozteče zubů je upínaní destiček standardně pomocí šroubků. Další nutnou podmínkou pro optimální a klidný chod je nepravidelná rozteč zubů, která je aplikována u celé řady MaxiMill 273 od průměru 63 mm až do 160 mm. Stávající systém 273-06 s maximálním úběrem 3,5 mm pokrývá většinu aplikací od hrubování až po dokončování. Nový systém 273-08 nabízí úběry až 5 mm a vychází vstříc požadavkům na aplikace s větší hloubkou řezu. V těchto případech lze dosáhnout maximální hospodárnosti a efektivity obrábění. 

Široké aplikační použití 

Vyměnitelné břitové destičky s označením ONKU 080608... pro systém MaxiMill 273-08 jsou k dispozici ve dvou geometriích a pěti TK třídách, což pokrývá širokou škálu obráběných materiálů, od všeobecné oceli až po legované oceli, včetně litiny. Díky modernímu PVD i CVD povlaku se lze snadno přizpůsobit obráběnému materiálu a řezným podmínkám. Vysoká kvalita povlaku poskytuje optimální ochranu proti opotřebení a dlouhou životnost. Zvětšená tloušťka břitové destičky ONKU 08 (s = 6,5 mm) a velký rohový úhel 135° zlepšují stabilitu a přispívají k tomu, že systém je velmi spolehlivý, a to i při vysokých rychlostech a úběrech. Je třeba zmínit i snadnou manipulaci při výměně břitové destičky. 

Potřebujete něco víc? 

Frézování s frézou MaxiMill 273 je vysoce efektivní, všestranné a nákladově velmi zajímavé, a to díky 16 břitům na jedné destičce. Kdo hledá optimální poměr mezi cenou a výkonem na břit, tak tento frézovací systém ho nabízí plnou měrou. Frézovací systém Maxi-Mill 273 kombinuje přesnost, vysoké řezné rychlosti, dlouhou životnost nástroje a vynikající kvalitu povrchu. Pokud by tento systém nesplňoval technologické požadavky, tak není nic snazšího než najít vhodný frézovací systém z širokého programu CERATIZIT. 

Udržitelné vrtání s WPC-Change 

Díky široké škále vrtacích nástrojů a hlubokým znalostem v obrábění otvorů má CERATIZIT vždy skvělé řešení pro rozmanité požadavky zákazníků. Vysoce výkonné vrtací nástroje ze slinutého karbidu (tvrdokovu) jsou první volbou pro dosažení vynikajícího výkonu v procesu vrtání. Kromě dlouhé životnosti vynikají i svojí univerzálností, spolehlivým odváděním třísek, vynikajícím samostředěním a snadnou obsluhou. Nový přírůstek v programu vrtání představuje vrták WPC-Change s výměnnou TK hlavou, který nabízí moderní řešení pro udržitelné a nákladově hospodárné vrtání při zachování maximálního výkonu. Cestu udržitelnosti bere firma CERATIZIT vážně a svůj program i výrobu cíleně přizpůsobuje novým trendům, neboť se chce stát průkopníkem v udržitelnosti a zdravém globálním přístup k přírodním zdrojům a celkové výrobě. 

Řešení na vše 

Bez ohledu na to, který materiál nebo skupina materiálů způsobuje zákazníkům starosti, CERATIZIT má ve svém sortimentu vždy správný nástroj s garancí spolehlivosti, výkonu a dlouhé životnost. Zejména monolitní vrtáky řady WTX nabízí vysoce výkonné a spolehlivé řešení pro téměř veškeré aplikace. V nabídce vyniká první 4břitý vrták na trhu – WTX-HFDS a 3břitý vrták WTX-Feed. Tyto vrtáky nastavily nové hranice v hospodárnosti a v použitelnosti. Široký výběr vrtáků v programu Standard vychází vstříc uživatelům, kteří preferují výhodný poměr cena/výkon. 

Čas na změnu 

Mnoho firem dnes hledá cenově uvědomělá a udržitelná řešení při zachování vysoké kvality. Není vždy snadné toto zkombinovat, ale nové vrtáky WPC-Change s výměnnou TK hlavou s geometrii UNI jsou vzorovým příkladem. Kombinace výhody vrtáků ze slinutého karbidu s flexibilitou výměnného systému je řešení, které nabízí odolné HSS tělo vrtáku s vyměnitelnou TK hlavou. Tím se spotřeba zdrojového tvrdokovu minimalizuje na udržitelnou úroveň. Výsledkem je šetrné a nákladově efektivní řešení. Dalším bonusem je rychlá a snadná výměna TK hlavy přímo ve stroji. 

Univerzální použití 

CERATIZIT do programu WPC-Change zařadil délky 3×D a 5×D s průměry 14 až 30 mm odstupňované po desetině. Větší průměry od 26 mm jsou odstupňované po 0,5 mm. Vyměnitelné TK hlavy jsou v geometrii UNI opatřené moderním odolným PVD povlakem TPX74S. Vrcholový úhel vyměnitelné TK hlavy je 135°. Samozřejmostí je vnitřní přívod pro chladicí řeznou kapalinu. Tato kombinace vrták předurčuje k univerzálnímu použití s první volbou do ocelí a litin na všech CNC strojích. Stabilitu spoje a procesní bezpečnost umocňuje upnutí TK hlavy šroubem Torx Plus. 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.