NIDEC GPM zefektivňuje logistiku díky robotům

Redakce Redakce
— vydáno 29. listopadu 2018

NIDEC GPM Group, německý výrobce vodních čerpadel v automobilovém průmyslu, zefektivnil díky mobilním robotům od společnosti Mobile Industrial Robot (MiR) svou vnitropodnikovou logistiku a zvýšil konkurenceschopnost.

Německý automobilový subdodavatel využívá tří robotů MiR100 s tažným systémem k přepravě materiálu a prázdných kontejnerů mezi skladem a výrobními linkami. Automatizací přepravních procesů tak byla uvolněna kapacita pracovníků na produktivnější a méně namáhavé činnosti.

Ve výrobním zařízení v Durynsku využívají jednoho robota k zásobování pracovníků výrobním materiálem a další dva roboty k zásobování montážních linek komponentami. Roboty s integrovaným tažným systémem MiRHook přivážejí ze skladu do výroby plné kontejnery s materiálem a zpátky vezou prázdné vozíky. Za jednu cestu dokážou autonomně odtáhnout až 300 kg nákladu. Během jednoho dne ujede každý robot v průměru 11 kilometrů, které nyní ušetří zaměstnanci v pracovní době. Ke koordinaci všech tří robotů využívá firma software MiRFleet.

Nasazení mobilních kolaborativních robotů na automatizaci logistických procesů je dalším krokem společnosti v pokračující robotizaci výrobních zařízení. Firma hledala řešení, jež by umožnilo přepravovat výrobní materiál bez lidské asistence, dovolilo rychlé nasazení a nevyžadovalo strukturální změny výrobních prostor.

„Roboty od společnosti Mobile Industrial Robots si nás získaly svou flexibilitou a jednoduchým ovládáním,“ řekl Andreas Vogt, výrobní manažer a specialista na štíhlou výrobu v NIDEC GPM. 

Díky dodávkám přesného množství materiálu v přesnou dobu snížily roboty MiR100 zásoby materiálu ve výrobním zařízením a ušetřily cenný prostor. Automatizace logistických procesů také umožnila společnosti méně se věnovat provozním problémům a přesměrovat své zdroje na oblast výzkumu a vývoje. Ta je základním předpokladem k udržení vysoké konkurenceschopnosti na trhu. Na základě úspěšného nasazení plánuje firma pořízení dalších dvou mobilních robotů MiR.

Další článek: Tažná trať HIWIN v Českém metrologickém institutu