Nový CNC dlouhotočný automat Hanwha: řešení pro extrémní přesnost

profika-001

PROFIKA s.r.o.
— vydáno 12. března 2024

Společnost Hanwha představila CNC dlouhotočný automat XD20/26III. Novinka najde uplatnění hlavně ve výrobě extrémně přesných součástí, kde je požadavek na vysokou jakost povrchu, geometrickou a rozměrovou stálost. Typicky se tedy jedná například o medicínský průmysl. K prvním 10 strojům nabízí dodavatel speciální bonus.

6osý stroj spadá do oblíbené řady švýcarských automatů, které jsou určené pro výrobu malých nebo středně malých výrobků z tyčového materiálu. Na trh XD20/26III uvádí společnost Profika, která je exkluzivním dealerem Hanwha pro Česko i Slovensko. Základ stroje tvoří odlitek (váha stroje 3000 kg), který minimalizuje tepelný přenos, absorbuje vibrace a přispívá k vysoké stabilitě i při vysokých řezných rychlostech. „Právě značnou tuhost a hmotnost litinového lože si naši zákazníci často chválí. V praxi to totiž znamená nenahraditelnou stabilitu výroby i při užití vysokých řezných parametrů,“ říká Jakub Kaufman z české společnosti Profika, která na tuzemském trhu působí již 32 let.

Efektivní nástrojové rozložení automatu

Jihokorejský výrobce usiluje o to, aby byly jeho technologie maximálně uživatelsky přívětivé, jednoduché a praktické. Samozřejmostí je proto ergonomické rozložení stroje pro pohodlný přístup ke vřetenu a nástrojovým jednotkám a pro snadnou údržbu. Proti předchozím modelům má nový stroj XD20/26III pět pozic v příčné poháněné jednotce a navíc ve standardu osu Y2, což zvyšuje potenciál komplexní technologie u složitých obrobků. Stroj disponuje delšími, plynule řízenými rozjezdy (Z1: 240 mm; Z2: 286 mm) pro rozšíření sortimentu vyráběných součástí.
Součástí stroje je vyjímatelná sestava poháněného vodicího pouzdra. Výhodou je, že pouzdro lze demontovat uživatelsky. U nových strojů je optimalizovaný rotační systém vodicího pouzdra (délka 140 mm) tak, aby zbytky tyčí byly co nejkratší.
Optimalizace konstrukce zadní nástrojové jednotky (osa „Y2“), umožňuje upnout větší počet nástrojů (8–11) pro vysokou univerzálnost použití. Převod pohonu poháněných držáků zajišťuje modulární průmyslová převodovka, která umožňuje využití maximálního krouticího momentu bez omezení a zvyšuje životnost poháněných nástrojových jednotek.

Foto: Profika

Řídicí systém FANUC a vzdálený monitoring

Díky obrazovce řídicího systému Fanuc lze stroj snadno ovládat a obsluhovat. Najdete v něm cyklus pro snadné srážení hran na válci nebo změnu barvy pozadí obrazovky (tmavé/světlé). Pomocí jednoho tlačítka lze rychle přepnout stroj do režimu bez vodicího pouzdra, bez složitého nastavování nulových bodů. Stroj i celou továrnu lze monitorovat pomocí softwaru „Hi-CPS“. Tato funkce slouží k inteligentnímu vzdálenému monitorování stroje všude tam, kde je připojení k internetu. Umožňuje vše, co si dokážete představit pod pojmem INDUSTRY 4.0.

Skvělé řešení problému s lámáním třísek

Ke zlomení dlouhých špon lze stroj zdarma doplnit o funkci „PCR – řízené lámání třísky“. „Aktuálně máme akční nabídku, která platí pro prvních 10 strojů od Hanwha objednaných v roce 2024. Dodáme makro program, kde lineární osy umožňují zpětný mikroposuv v závislosti na otáčkách vřetena, tak aby se tříska bezpečně zlomila a nezamotávala se do nástroje,“ vysvětluje Jakub Kaufman. Tato funkce slouží k lepšímu odstranění třísek, zvyšuje životnost nástrojů a eliminuje jejich zlomení.

Foto: Profika

Další článek: Představujeme vám časopis Strojirenstvi.cz ve velkém formátu