O dokonalosti výrobků rozhodují precizní nástroje a technologie

WALTER CZ s.r.o.
— vydáno 5. října 2022

Pracovat s nejmodernějšími technologiemi, díky kterým lze být vždy o krok napřed, to je cíl společnosti ACE-TECH, která se specializuje na CNC obrábění přesných dílů. I díky špičkovým nástrojům Walter zde umí dokonale vybrousit nejtvrdší materiály.

Inzerce

Zlínská společnost ACE-TECH je výrobcem velmi složitých a přesných dílců pro nejnáročnější provozy, z nichž majoritní odbytiště tvoří odvětví těžebního průmyslu, energetiky, transportu, leteckého průmyslu či automotive. Velmi zajímavé jsou pak i produkty pro vakuum, které nachází uplatnění například ve farmaceutickém a chemickém průmyslu. Výkonný ředitel a jednatel firmy Jan Vrba rád říká, že s jejich výrobky se bez nadsázky setkáme na všech kontinentech s výjimkou Austrálie a že se vždy jedná o velmi zajímavé, a především jedinečné aplikace. Denně zde zpracovávají velmi drahé materiály, které musí splňovat ty nejnáročnější požadavky, a navíc se velmi často řadí k těm ne zcela běžně dostupným. Technologicky náročným celkům odpovídá i špičkové vybavení, na které firma klade velký důraz a pravidelně do něho investuje. Strojovému parku dominují japonské stroje Mori Seiki a Mazak, které patří k absolutní světové špičce. Ostatně i v době naší návštěvy probíhalo finální odladění posledního přírůstku: obráběcího centra Mazak VARIAXIS i-800 NEO 5AX, které našlo své místo v nově rekonstruované hale, díky níž se výroba rozroste o dalších 200 m2. Měli jsme tak příležitost vidět spolupráci zástupců firem Mazak a Walter, kteří nový stroj osazují obráběcími nástroji, s nimiž má ACE-TECH dlouhodobě ty nejlepší zkušenosti. 

Osvědčená technologická podpora firmy Walter 

Specifické materiály pro specifické obory, navíc v malých sériích: parametry, které samy o sobě kladou přísné nároky na nástroje i odborné znalosti. Právě ty se v mnoha případech stávají alfou a omegou úspěchu. Strojařina je v mnoha ohledech nevyzpytatelná a to, co někde skvěle funguje, nemusí vůbec klapnout jinde. V okamžiku se tak ideální představy o plynulé výrobě rozcházejí s realitou a nastává problém. Tedy pouze v případě, že nemáte kam sáhnout. „Produktivita je jedna věc a stabilita procesu druhá. Samozřejmě potřebujeme nástroje, které vydrží náročné obrábění ve velmi houževnatých materiálech. Musíme si ale být především jisti tím, že dobře dopadne celá výrobní operace a nedojde vinou chyb nástroje k jakékoliv kolizi. Ta nás v důsledku může stát skutečně hodně peněz, neboť pracujeme s velmi drahými a často i nedostupnými materiály. S nástroji Walter se nám tyto požadavky daří naplňovat od samého počátku existence naší firmy. V těchto ohledech jsem patriot: co mě jednou přesvědčí, nemám potřebu měnit. Velmi ceněnou komoditou je pro nás i čas, což v tomto případě znamená, že nevíme-li si v oblasti frézování či soustružení s něčím rady, obrátíme se na zástupce firmy Walter, kteří nám nabídnou a předvedou své znalosti a zkušenosti podložené bohatou praxí. To vše u nás ve firmě, u našich strojů, s našimi operátory, a navíc téměř okamžitě. To je pro mě osobně to nejdůležitější. V našem oboru od počítače nic neprodáte. My jako zákazníci potřebujeme mít kvalitní, rychlou a spolehlivou podporu,“ upřesňuje jednatel Vrba. 

Obrábění náročných materiálů neošidíte 

Ve firmě ACE-TECH nejčastěji obrábí zušlechtěné materiály, velkou škálu nerezových ocelí, duplex, superduplex, inconely a řadu super-slitin. Náročnost obrábění je tak velmi vysoká a jeho neodmyslitelnou součástí je i správné technologické nastavení. Jan Vrba dodává: „Od firmy Walter používáme tvrdokovové monolitní nástroje, přičemž většinu tvoří vrtáky. Dále pak pracujeme se soustružnickými a zapichovacími destičkami a frézovacími nástroji pro speciální aplikace, kterých zde máme nespočet. Z vrtáků jsou to A3389DPL v průměru 5D a vrtáky DC160 od 8D až do 30D, plus ještě monolitní frézy MC251. Tyto nástroje rozhodně nepatří do skupiny těch levnějších, nicméně v jejich ceně máte maximální služby, ty správné znalosti i čas lidí, kteří vám můžou pomoci vyladit celý proces. Nastavení technologie je totiž v mnoha směrech skutečnou alchymií. Často jste nuceni upravovat parametry do úrovní, které vůbec nečekáte a které se neslučují s doporučeními výrobců. Jistě, lze si pořídit levnější nástroje, ale rozhodně od nich nemůžeme očekávat žádné větší výkony. O podpoře dodavatele nemluvě. Pokud se vám kvůli tomu, že šetříte, kde nemáte, zalomí nástroj a následně zasekne stroj, tak okamžitě padáte. A to my rozhodně nechceme.“ 

Nástroje s vyšší produktivitou a delší životností 

Na trhu je nepřeberné množství nástrojů a vždy je důležité vybrat tak, aby splňovaly požadavky pro dané aplikace. Možností, jak se dobrat skvělého výsledku, je celá řada, ale čas na jejich vyzkoušení už zpravidla schází. Vyplatí se proto vsadit na zkušenosti tradičních výrobců a dodavatelů nástrojů, kteří můžou sáhnout do bohaté pokladnice řešení. To ostatně potvrzuje i první společná zakázka těchto firem, kdy se celkový technologický proces vrtání hlubokých děr podařilo zlepšit nejen díky nastavení optimálních podmínek obrábění, ale i díky představení možností, jak využívat dané nástroje na maximum. Jednalo se o dílec s několika hlubokými dírami o průměru 8 mm do hloubky 90 mm. Při stávající technologii byly používány HSS dlouhé vrtáky s cyklováním. Avšak nasazením vrtáku A6589DPP-8 a zvolením správných počátečních podmínek se produktivita zvýšila 5×. Jan Vrba k tomu doplňuje: „Walter si drží dobré skóre. Velmi často přináší nejlepší možné řešení. Jeho zástupci nám ukazují, jak poznat, co nástroj ještě vydrží, jaké jsou jeho maximální hodnoty a při jakých parametrech jich dosahuje. Díky technikům Walteru umíme i mnohem lépe vnímat signály poukazující na životnost nástrojů. Jistě, je to hodně i o citu operátora, ale znalosti jsou nesmírně důležité. Pravidelně se proto školíme přímo u nás ve výrobě, na našich projektech a řešíme naše výrobní specifika. Walter pro nás není jen dodavatelem nástrojů, ale partnerem, jenž má pod kontrolou naše výrobní procesy a navrhuje další optimalizace pro efektivní výrobu.“ Dalším příkladem z praxe může být i výroba drtiče o délce 1 200 mm a průměru 320 mm. Po kontrole stávající výrobní technologie bylo navrženo několik opatření pro zrychlení výroby: výměna soustružnických destiček, jiné podmínky pro šlichtování, návrh jiných podmínek pro frézovací nástroj včetně otestování. Díky všem těmto opatřením se podařilo snížit výrobní čas o 30 %. 

Technologické centrum Walter 

Společnost Walter řeší požadavky svých zákazníků po celém světě a pravidelně dodává na trh inovované nástrojové řady, které zohledňují požadavky současného trhu a vyhovují tak aktuálním výrobním trendům v kontextu Průmyslu 4.0 i udržitelného obrábění. Pro tyto účely je ve velké míře využíváno moderní technologické centrum v sídle firmy v Tübingenu, které je jakýmsi inovačním prostředím pro vývoj řešení přesahujících oblast nástrojů. Zákazníci si zde naživo mohou vyzkoušet nejen nástroje, ale celé obráběcí procesy i digitální aplikace. Zdeněk Jiroušek za firmu Walter k tomu podotýká: „I pro nás je spolupráce s firmou ACE-TECH velkou studnicí nových poznatků a zkušeností. Setkáváme se s materiály, které nejsou běžné. Používají se tu netradiční aplikace na jedinečných projektech. Pro nás samotné je velkou výzvou a potěšením přemýšlet nad novými požadavky, které se vždy snažíme prostřednictvím našich nástrojů splnit. Právě v těchto okamžicích velmi oceňujeme i technologické centrum v centrále firmy Walter, kde se za dobu jeho fungování sešlo už mnoho odborných poznatků. S firmou ACE-TECH jsme oslovili kolegy v Německu s otázkou nastavování parametrů pro obrábění materiálu incoloy. Jedná se o řadu vysoce legovaných slitin, s nimiž jsme do té doby neměli žádné zkušenosti. V Německu nám pomohli získat potřebné informace, které jsme zde následně úspěšně aplikovali.

Data v kusové výrobě 

Společnost ACE-TECH sází na špičkové moderní technologie, jejichž potenciál využívá na maximum. Aktuální je propojení dat ze strojů a informačních systémů, díky kterému se zlínská firma přiblíží i koncepci Průmyslu 4.0. „Pro nás jsou důležité základní informace o chodu stroje, jeho poruchách, prostojích, popřípadě nás zajímají informace o upnutí a podobně. Jako kusová výroba v podstatě žádná další data nepotřebujeme, zajímají nás údaje spojené s časem. Zatímco u nás může trvat jeden průjezd třísky i 30 minut, v jiných výrobách za tuto dobu vypadnou desítky komponentů,“ upřesňuje Jan Vrba. 

Během setkání jsme se dotkli i témat, která v současnosti tíží celou řadu firem. Ať už se jedná o narůst cen za energie, dlouhodobý nedostatek kvalitních pracovníků na trhu práce, či fakt, že po dlouhé covidové pauze se u mnohých změnilo chování a celkový přístup k práci. Velkým problémem jsou i výpadky v dodavatelských řetězcích a stále rostoucí ceny za materiál. K zástupcům firmy Walter během naší návštěvy zazněla snad jediná výtka: „Pokud se ptáte, co mně osobně u Walteru chybí, je odpověď nasnadě. Chybí mi více takových lidí, jako je pan Jiroušek. Nabídka nástrojů je skutečně široká, ale bylo by potřeba zreplikovat zkušené pracovníky, abychom je měli ještě častěji k dispozici. Ideální by vlastně bylo, kdyby tady byli trvale,“ uzavřel s úsměvem naše setkání Jan Vrba.

Další článek: STROJÍRNA Vehovský: Kvalita podložená tradicí i moderními technologiemi