Obrazem: Digitální technologie si mohou firmy vyzkoušet v INTEMACu v Kuřimi

Tomáš Trojan vydáno dne 3. června 2022

Výzkumné a inovační centrum nové úrovně nabízí v jihomoravské Kuřimi od 1. června řadu moderních řešení k vyzkoušení a testování. Odborníci ze společnosti INTEMAC poskytují také nezbytné poradenství a usnadňují průmyslovým firmám jejich digitální transformaci.

Zájemci o Průmysl 4.0 mají v INTEMACu k dispozici například automatizovanou jednotku na odbavení kusové výroby, autonomní zásobovací vozítko, kamerové systémy kontroly kvality nebo lokalizaci pohybu v prostoru.

„Od roku 2014 pomáháme výrobním a technologickým firmám rozvíjet úroveň digitalizace, automatizace nebo robotizace. Technologie v testbedu teď posouvají možnosti našich služeb zase o něco dál,“ vysvětluje ředitel INTEMACu Radomír Zbožínek, podle kterého tím INTEMAC firmám šetří náklady, čas a zvyšuje jejich produktivitu. „Představte si firmu, která chce zefektivnit výrobu zapojením robota. Právě v testbedu si může celý proces s našimi experty a partnery otestovat a robota vyladit tak, aby s výrobkem manipuloval správně,“ dodává Zbožínek. Firmy si v testbedu budou moci otestovat pokročilé technologie k automatizaci výroby, vision systémy, podnikový informační systém IntemacWorks, inteligentní manipulaci s materiálem, robotické technologie nebo třeba rozšířenou realitu pro potřeby údržby.

Ředitel firmy INTEMAC Radomír Zbožínek

Na současném vybavení testbedu se podílelo společně s INTEMACem dalších patnáct firem, které dodaly jednotlivé komponenty. Celkové náklady na výstavbu infrastruktury činí necelých 56 milionů korun. Více jak jednu třetinu z nich získal Jihomoravský kraj na rozšíření infrastruktury INTEMACu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Slavnostního otevření se proto účastnil i náměstek ministra Petr Očko, který INTEMAC vnímá jako klíčového partnera pro rozvoj digitalizace nejen v jihomoravském regionu: „Digitalizace a automatizace našeho průmyslu potřebuje špičková centra podpory. INTEMAC patří mezi ně. Rozvoj těchto center hraje klíčovou roli v tom, jak rychle se český průmysl podaří digitalizovat a transformovat.“

Na investici se finančně podílel i Jihomoravský kraj. Společně s dalšími hosty se proto slavnostního přestřižení pásky ujal i jihomoravský hejtman Jan Grolich: „Inovace jsou na jižní Moravě doma. Firmy s vysokou přidanou hodnotou přinášejí regionu pracovní místa, finance, prestiž i stabilitu. Potřebujeme, aby výrobní firmy nejen držely krok, ale aby byly – v nejlepším případě – napřed,“ domnívá se jihomoravský hejtman.

Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje

Jeho slova potvrzuje i Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC, mateřské firmy kuřimského INTEMACu: „Síla INTEMACu je ve dvou rovinách – digitalizace a výzkum a vývoj. Za osm let pomohli kolegové z INTEMACu desítkám firem z regionu vymyslet, navrhnout nebo sestavit zcela nová řešení. Teď si je budou firmy moci vyzkoušet i ve špičkově vybaveném testovacím prostoru.“

Petr Chládek, ředitel inovační agentury JIC

Panelová diskuse se věnovala zejména podpoře digitalizace malých a středních firem. Zleva: Radomír Zbožínek – INTEMAC; Vladislav Polášek – firma Karel Kaňák, s.r.o. (klient programu DIGIMAT); Jiří Hlavenka – radní JMK pro vědu, výzkum, inovace a IT; Petr Očko – náměstek ministra, MPO, sekce digitalizace a inovací

Radní Jihomoravského kraje Jiří Hlavenka zdůraznil, že státní peníze, které pomohou firmám vyšvihnout se na vyšší míru automatizace a digitalizace, jsou strategickou investicí do budoucnosti naší ekonomiky.

Na „Výrobní buňce 4.0“ se podílely firmy TAJMAC-ZPS, B&R, ABB, Optisolutions, Mainware, Schunk a Renishaw

Zástupci firmy Sewio prezentovali lokalizaci pohybu v prostoru.

Kamerové systémy kontroly kvality v aplikaci s kooperativním robotem od firmy Kinali.

Zařízení firmy FESTO dokáže najít, kde vám uniká stlačený vzduch.

Na pracovišti navigované montáže s optickou kontrolou kvality rychle zaučíte nové zaměstnance.


Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.