Plzeň otevře Centrum DRONET na podporu aplikací bezpilotních letadel

Redakce STROJIRENSTVI.CZ vydáno dne 10. listopadu 2017

V polovině listopadu bude v Plzni otevřeno Centrum DRONET, projekt na podporu aplikací pro bezpilotní letadla a další projekty zejména studentů a mladých firem.

Do úprav tří objektů v bývalém depu dopravních podniků včetně už otevřeného Centra robotiky a nákupu techniky město investovalo asi 31 milionů korun. Začínající firmy mají k dispozici 600 m2 kanceláří, prototypovou halu a výrobnu dronů, řekl ČTK ředitel městské správy informačních technologií Luděk Šantora.

„Dvě třetiny kancelářských prostor už je pronajatých. V celém jednom patře jsou mladí programátoři v IT,“ uvedl. Původní filozofie, postavená na výrobě dronů, vzala podle Šantory za své, protože v tomto oboru se nedá konkurovat. Ale trh se hodně otevírá ve vývoji aplikací, které zpracovávají data pořízená drony, uvedl.

Horní patro bývalé kotelny o ploše 200 metrů čtverečních má parta mladých Tech Heaven. Pokud tam budou studenti, tak dostanou stůl jako podporu od města zdarma. Komerčnější subjekty budou platit menší nájem.

Programátoři vyvíjejí také aplikace pro město, například na měření spár, díky nimž se provádí inspekce mostů. „Dnes za námi chodí velké softwarové firmy a chtějí ji koupit za hodně milionů. A takhle by mohly vznikat startupové aplikace. A výstupem může být produkt, který my otestujeme, odladíme společně s nimi. Tím, že už na tom trhu jsme a máme kontakty, protože třeba zastupujeme švýcarské firmy pro dovoz dronů, tak je dokážeme vypustit do Evropy,“ uvedl ředitel.

Zastupitelé města dnes schválili, že město dále rozšíří technologický park Dronet a podá do 20. prosince žádost o dotaci z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, z něhož může získat až 50 procent na rekonstrukci domu v bývalém depu dopravních podniků v části Reo Depony, kde by měly vzniknout další kanceláře a poloprovozní provozy, aby se tam mohli vzdělávat děti od základní po vysokou školu. Projekt nebude mít žádné nároky na rozpočet města a bude se hradit z pronájmů prostor podnikatelům a startupovým firmám.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.