Rychlý přehled

  • Vědci zkoumají reaktor ve Fukušimě pomocí minidronů a robotů

    Do jednoho ze tří havarovaných reaktorů jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku v tomto týdnu vyslali vědci několik autonomních zařízení. Konkrétně šlo o čtyři miniaturní drony a štíhlý robot „hadí konstrukce“. Akce však zatím nedosáhla plánovaných výsledků kvůli technickým problémům s bezdrátovou komunikací s roboty uvnitř elektrárny. Průzkum směřuje k odstranění stovek tun vysoce radioaktivního paliva a trosek. Tato riskantní operace je plánována na několik desítek let.

  • Soutěž studentů ve virtuálním svařování 14. března v Praze

    Soutěž tříčlenných týmů ve virtuálním svařování proběhne letos již potřetí. Koná se 14. března v atriu Fakulty stavební ČVUT. Soutěží se ve třech disciplínách, každý z týmu svařuje jednou metodou: svařování obalenou elektrodou – MMA, svařování v ochranné atmosféře – MAG, svařování neodtavující se elektrodou – TIG.

  • Montáž pušek CZ BREN 2 se částečně přesune na Ukrajinu

    Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Tyto pušky se vyrábí v České republice a kromě nás je mají ve své výzboroji například jednotky ve Francii, Portugalsku či Polsku. „Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky.

    Foto: Česká zbrojovka
  • Video s podporou umělé inteligence jako pilíř automatizované výroby

    Podle společnosti Hanwha Vision je využívání strojového vidění s umělou inteligencí (AI) na strmém vzestupu. Každý druhý (52 %) výrobce plánuje využívat video s umělou inteligencí k upozornění obsluhy na poruchy zařízení a vybavení, zatímco více než 45 % plánuje jeho nasazení k identifikaci zablokovaných nebo ve frontě stojících položek na výrobních linkách a také k odhalení výrobních chyb u hotových výrobků opouštějících výrobní linky.

  • Barevný 3D tisk inspirovaný přírodou využívá polymer s různou strukturou povrchu

    Většina barviv, které člověk využívá, je založena na pigmentech a barvivech, zatímco barva v přírodě často vzniká interferencí nanotexturovaných povrchů s viditelným světlem. Na tomto principu je všeobecně známé pestré zbarvení kolibříků nebo proměnlivá barva chameleonů. Stejný efekt se nyní využívají při tisku 3D modelů v Beckmanově institutu pro pokročilou vědu a technologii. Techniku přímého 3D tisku s UV zářením a s využitím speciálních polymerů, vyvinula Ying Diao, docentka chemie a chemického a biomolekulárního inženýrství.

    Beckman Institute for Advanced Science and Technology

Zobrazit nejnovější