Rychlý přehled

 • Montáž pušek CZ BREN 2 se částečně přesune na Ukrajinu

  Česká zbrojovka podepsala s ukrajinskou státní společností Ukroboronprom Dohodu o společném záměru pro montáž pušek CZ BREN 2 na Ukrajině. Tyto pušky se vyrábí v České republice a kromě nás je mají ve své výzboroji například jednotky ve Francii, Portugalsku či Polsku. „Je nám ctí, že můžeme podpořit úsilí Ukrajiny o zavedení výzbroje dle standardů NATO a zvýšení schopností jejího obranného průmyslu. Tento první krok v rámci projektu plnohodnotného transferu technologií pro pušku CZ BREN 2 přímo souvisí s jejím úspěšným nasazením na ukrajinském bojišti v rukou ukrajinských ozbrojených složek,“ zdůraznil Jan Zajíc, generální ředitel České zbrojovky.

  Foto: Česká zbrojovka
 • Video s podporou umělé inteligence jako pilíř automatizované výroby

  Podle společnosti Hanwha Vision je využívání strojového vidění s umělou inteligencí (AI) na strmém vzestupu. Každý druhý (52 %) výrobce plánuje využívat video s umělou inteligencí k upozornění obsluhy na poruchy zařízení a vybavení, zatímco více než 45 % plánuje jeho nasazení k identifikaci zablokovaných nebo ve frontě stojících položek na výrobních linkách a také k odhalení výrobních chyb u hotových výrobků opouštějících výrobní linky.

 • Barevný 3D tisk inspirovaný přírodou využívá polymer s různou strukturou povrchu

  Většina barviv, které člověk využívá, je založena na pigmentech a barvivech, zatímco barva v přírodě často vzniká interferencí nanotexturovaných povrchů s viditelným světlem. Na tomto principu je všeobecně známé pestré zbarvení kolibříků nebo proměnlivá barva chameleonů. Stejný efekt se nyní využívají při tisku 3D modelů v Beckmanově institutu pro pokročilou vědu a technologii. Techniku přímého 3D tisku s UV zářením a s využitím speciálních polymerů, vyvinula Ying Diao, docentka chemie a chemického a biomolekulárního inženýrství.

  Beckman Institute for Advanced Science and Technology

 • Saudská Arábie investuje 100 miliard dolarů do automatizace a robotiky

  Předseda vlády Saudské Arábie, princ Mohammed bin Salman založil Public Investment Fund (PIF), který aktuálně disponuje aktivy ve výši 776 miliard dolarů, a je tak jedním z nějvětších investičních fondů na světě. Na transformaci průmyslu ve své zemi, především na rozvoj automatizace, robotiky a energetiky, přidělil fond rozpočet ve výši 100 miliard dolarů firmě Alat. Tato firma se sídlem v Rijádu má ambici stát se „globálním šampionem“ v oblasti moderních technologií.

 • České firmy se mohou zúčastnit mise zaměřené na petrochemický průmysl v Gruzii

  Agentura CzechTrade pořádá pro české dodavatele a výrobce v oblasti petrochemie misi, během níž představí podnikatelské příležitosti v Gruzii. Za cenu minimálních nákladů tak můžete získat nové kontakty a reálně poznat podmínky místního trhu. Podrobnosti na stránkách CzechTrade.

Zobrazit nejnovější