Prodej manipulační techniky utrpěl v roce 2020 jen mírné ztráty

Jungheinrich (ČR) s.r.o.
— vydáno 4. února 2021

Oproti roku 2019 zaznamenal trh s manipulačními vozíky v roce 2020 pokles o 13 %. Propad vznikl hlavně v době přísné jarní karantény. Za celý rok se v České republice prodalo 8 900 vozíků, což je dobrý výsledek.

Inzerce

Největší pokles oproti předchozímu roku postihl segment vozíků se spalovacím motorem, který zažil propad o téměř 30 %. Podíl spalovacích vozíků k celkovému počtu prodaných vozíků v roce 2020 tvořil jen 13,7 %, přičemž ještě před 2 lety to bylo 18 % a to i přesto, že platnost emisní normy EURO Stage V byla odsunuta až na rok 2021. Z toho důvodu lze i do budoucna očekávat další ústup spalovacích vozíků ve prospěch elektrických, které je mohou už dnes plně nahradit i v tvrdých venkovních podmínkách.

Pandemie COVID-19 měla v některých segmentech i pozitivní důsledky. Vratislav Přibyl, ředitel společnosti Jungheinrich ČR, říká: „V jejím průběhu vznikl tlak na retail a e-commerce kvůli zavřeným obchodům a nutnosti doručování domů. Z toho vytěžil sektor nízkozdvižných vozíků, který zažil oproti loňskému roku výrazný nárůst. Konkrétně oblast nízkozdvižných vychystávacích vozíků zaznamenala dokonce nárůst o 50 % oproti předchozímu roku“. V tomto segmentu Jungheinrich se svým více než 50% podílem dlouhodobě kraluje zejména díky vysokému výkonu a ergonomii vozíků ECE. 

Lithium-iontové baterie coby pohon elektrických vozíků jsou čím dál tím víc oblíbené. Jejich procentuální zastoupení v porovnání s klasickými olověnými akumulátory rok od roku roste. V roce 2020 jejich podíl na počtu prodaných elektrických vozíků Jungheinrich dosáhl 29,2 %, což je o více než 7 procentních bodů více, než tomu bylo v roce 2019. Důvodem jsou nesporné výhody, které Li-Ion baterie přináší. Žádná údržba, krátké časy dobíjení, možnost mezidobíjení a non-stop provoz bez nutnosti výměny baterie.

Další článek: Digitální veletrh v digitálním věku