Pružné podnikání firmy GUMEX slaví 30 let

gumex-2a

GUMEX, spol. s r.o.
— vydáno 26. dubna 2024

Pružnost má rodinná firma GUMEX ve svém DNA. A to nejen proto, že produkty z gumy (neboli pryže) tvoří základ jejího sortimentu už 30 let. Za dobu své existence dokázal český podnik s hlavním sídlem ve Strážnici překonat nejednu výzvu a pružně se přizpůsobit měnícímu se trhu i přání zákazníků.

Inzerce

Jako řada velkých značek z 90. let začínal GUMEX v pronajaté garáži zemědělského družstva a jeho počátky byly velmi skromné. V průběhu 30 let se ale tento gumárenský podnik rozšířil do dalších čtyř českých regionů a expandoval také na Slovensko, kde nyní celkem zaměstnává na 170 lidí.

„Na začátku jsem neměl velké úmysly, netušil jsem, že bude GUMEX jednou tak velký a o 30 let později dokonce jednou z největších firem ve svém oboru,“ vzpomíná zakladatel Jan Sedláček na začátky svého podnikání, se kterým tehdy neměl žádné zkušenosti a všechno se učil za pochodu.

Síla rodinného byznysu

Do práce v GUMEXU se postupem času zapojili všichni potomci Jana Sedláčka, a to v rolích manažerů i spolumajitelů. Prvním oficiálním zaměstnancem GUMEXU byl syn Libor Sedláček, který je marketingovým ředitelem firmy, a který si vybavuje, jak otec zpočátku nebyl příliš nadšený, že se mu do firmy vloudily děti: „Existence tehdy mladé firmy byla nejistá, bral to tedy spíše jako břemeno. Nakonec se ale ukázalo, že je to užitečné pro všechny. A nyní se radujeme z dobře odvedené práce společně.“

Později do firmy nastoupil i nejstarší syn Dušan, nyní výkonný ředitel. A nakonec se přidala i dcera Jana, která má na starost personální řízení. „Začínala jsem jako fakturantka, pokladní, vyřizovala jsem vše, co bylo v souvislosti s dodávkami třeba, jezdila jsem i do banky a zároveň jsem měla na starost úklid,“ vzpomíná Jana na tehdejší dobu fungování ve firmě.

Foto: GUMEX

Jedineční díky zákazníkům

Od začátků v garáži učinil GUMEX velký skok kupředu, a to jak v oblasti nabízeného sortimentu, tak provozních prostor. Základním mottem prvních nabídek byly prodeje hadic nebo těsnící pryže. V průběhu devadesátek pak v reakci na přání zákazníků GUMEX rozšířil svůj sortiment o spony, pryžové a silikonové profily v metráži a další příslušenství. A přestože produkty z gumy tvoří základ celé nabídky GUMEXU, firma svoji gumařskou vizi dokázala dovést daleko za své původní plány. „Postupem času jsme zjistili, že naši zákazníci nepotřebují pouze hadice, ale s nimi i související služby. Začali jsme tedy

dodávat zboží na míru a připravovat zboží tak, abychom dopřáli naši odběratelům větší komfort při používání těchto výrobků,“ vysvětluje Jan Sedláček.

Jeho slova doplňuje syn Dušan: „GUMEX začínal jako firma zaměřená na prodej. Byli to ale zákazníci, kvůli kterým došlo k rozšíření naši činnosti o výrobu i ke vzniku nových poboček. Právě jejich zájem o službu posunul naši firmu dál.“

Dobrá atmosféra ve firmě

Že podnik drží harmonicky pohromadě tolik let, dokazují i jeho zaměstnanci, z nichž mnoho s GUMEXEM pracuje a roste přes 10 let. „Naší snahou je mít při práci čas také na rodinu a koníčky. Díky rovnováze mezi pracovním a soukromým životem máme stále sílu a odvahu společně vymýšlet nové věci, které posouvají firmu vpřed, a držet se našich hodnot,“ vysvětluje mimo jiné i důvody nízké fluktuace ve firmě Dušan Sedláček.

V současné době disponuje GUMEX skladovými, výrobními a provozními plochami o rozloze přes 13 000 m2 a nabízí celou řadu certifikovaných produktů nejen z pryže. Mnoho z nich dokáže vyrobit či upravit zákazníkům na míru a vyhovět tak jejich individuálním požadavkům. „Jsem hrdý na to, že 96 % našich zákazníků je s našimi službami zcela spokojeno. I proto s námi spolupracují renomované strojírenské firmy z tuzemska i zahraničí,“ říká Libor Sedláček. GUMEX si zakládá zejména na odborném poradenství, rychlé logistice a moderním strojním vybavení. To vše zákazníci mohou najít v 9 pobočkách v Česku i na Slovensku.

Foto: GUMEX

Další článek: Obrazem: Rekordní zákaznické dny TAJMAC-ZPS