Robotické odjehlování libovolného tvaru výrobku s pomocí osvědčených nožů

SCHUNK Intec s.r.o.
— vydáno 2. července 2020

Robotický odjehlovací nástroj SCHUNK CDB umožňuje automatické odjehlování, které probíhá stejně jako manuální odjehlování. Osvědčené odjehlovací nástroje, jako jsou odjehlovací nože a držáky, lze používat i nadále.

S nástrojem pro robotické odjehlování CDB firmy SCHUNK lze poprvé automatizovat manuální proces odjehlování, aniž by bylo nutné se vzdát použití osvědčených nožů, které se za tímto účelem používají. CDB s regulovatelnou silou kompenzace pro odstraňování otřepů je vhodné pro odjehlování obrobků z plastu, hliníku, oceli, mosazi a dalších materiálů s téměř libovolnými geometrickými tvary. Lze jej použít k odstranění otřepů z lisovaných dílů, výkovku či odlitků, stejně jako pro plastové nebo kovové díly v automobilovém nebo leteckém průmyslu.

Stávající nástroje využijete i na novém zařízení

Tím, že běžně dostupné dříve používané ruční odjehlovací nože mohou být použité v robotickém nástroji 1:1, je možný rychlý a nekomplikovaný přechod z manuálního na automatizovaný provoz. Stávající know-how týkající se nožů, jejich upínačů a procesu samotného, lze používat nadále beze změny. Flexibilní robotický nástroj napodobuje manuální odjehlovací proces, ale vždy ve stejně vysoké kvalitě. Výrobní nepřesnosti, tolerance obrobku a tolerance robotu jsou kompenzovány axiálně až o 8 mm a radiálně až o ± 5,5°. Přítlačnou sílu je možné řídit individuálně (axiálně 13–66 N, radiálně 13–62 N). Tím nástroj  zajišťuje procesně bezpečné výsledky odjehlování a snižuje zmetkovitost s minimálním úsilím na progamování. Jednotné upínače nástrojů zaručují krátké přípravné časy při výměně nožů, a tím může být odjehlovací nástroj hospodárně využitý i při malých sériích. Ve srovnání s manuálním odjehlováním nabízí robotické odstraňování otřepů celou řadu výhod. V první řadě odlehčí operátorům od těchto těžkých a náročných operací, to má za následek vyšší produktivitu a soustavně udržitelnou vysokou kvalitu vyrobených kusů.

Další článek: Pražská strojírna vysoudila od bývalého ředitele 27 milionů korun