Rozhovor s Pavlem Melkesem, novým ředitelem firmy W H P TECHNIK

i1676421813 WHP TECHNIK s.r.o.
— vydáno 25. března 2021

Brněnská firma W H P TECHNIK, kterou strojaři znají především jako dodavatele měřicí techniky, má od listopadu 2020 nového generálního ředitele. Stal se jím Pavel Melkes, jehož jsme po pěti měsících v této pozici zeptali na plány do budoucna.

Stát se ředitelem firmy uprostřed koronakrize je jako postavit se na start závodu plachetnic v bezvětří. Jak se v této situaci cítíte vy? 

Nepředpokládám, že existuje ideální doba, kdy se stát ředitelem firmy, ale pevně věřím, že tak, jak se covid-19 znenadání objevil, tak zase zmizí. Některé firmy tuto těžkou zkoušku bohužel neustojí, ale zůstane i řada firem, které z ní vyjdou posíleny. Mým úkolem je, aby společnosti W H P TECHNIK patřila do té druhé skupiny a myslím, že zatím se nám to docela daří.  

Kolik času jste si dal na seznámení se s firmou? A co vás během tohoto procesu nejvíce překvapilo?  

WHP Technik je na trhu už více než 25 let, tudíž jsem nastoupil do rozjetého vlaku a na seznamování moc času a prostoru nebylo. A co mě nejvíce překvapilo? Velice příjemně mě překvapil kolektiv a atmosféra ve firmě. Moje prvotní obavy z některých změn byly okamžitě zahnány motivací a profesionalitou mých spolupracovníků.   

Když už jste teď s firmou důkladně obeznámen, řekněte tedy ve stručnosti i nám, čím se W H P TECHNIK zabývá? Jakou má strukturu? Kolik zaměstnanců?  

Společnost W H P TECHNIK zastupuje na českém a slovenském trhu renomované zahraniční výrobce v oboru měřicí techniky, automatizačních prvků a identifikačních systémů. Jsme výhradním distributorem optických měřicích strojů nizozemské společnosti Schut Geometrische Meettechniek a odměřovacích systémů japonské společnosti Magnescale. Našim zákazníkům dodáváme kvalitní dílenská měřidla firem TESA a Schut. Naším velkým úspěchem je nově uzavřená dohoda se světovým lídrem v měřicí technice, společností RENISHAW, jejímž oficiálním distributorem pro ČR a SR jsme se stali před několika týdny. Naše divize identifikačních systémů dodává na náš trh sofistikované systémy pro sběr dat a tisk čárového kódu. Dodáváme a servisujeme tiskárny etiket firmy Citizen a spotřební materiál pro zákazníky snad ze všech odvětví.

Vy jste ale produkty Renishaw prodávali vždy, takže co se mění teď, když jste autorizovaným distributorem? 

Za spojením W H P TECHNIK a Renishaw je více než 25 let dlouhá historie. W H P TECHNIK byl u prvních instalací výrobků Renishaw na českém a slovenském trhu již v roce 1994 a podílel se na vybudování skvělé pozice této britské značky na tuzemském trhu. V roce 2001 následoval vznik českého zastoupení Renishaw s. r. o. na němž se podíleli lidé z W H P TECHNIK. No a v posledních týdnech se podařilo navázat na dřívější spolupráci uzavřením nového partnerství, kterým se naše firma stává autorizovaným distributorem společnosti Renishaw na českém a slovenském trhu.

Která ze tří oblastí, jimž se věnujete (identifikační systémy, měřicí technika a automatizační prvky) je pro vás v současnosti ekonomicky nejpřínosnější a která má podle vás největší perspektivy do budoucna?  

Všechny tři zmíněné divize nám poskytují dostatek prostoru pro další rozvoj v budoucnu a nezbytnou ekonomickou stabilitu pro naši firmu. Aktuálně se chystáme hodně investovat do našeho partnerství se společností Renishaw, která je často spojována s tématem Průmylu 4.0. Toto know-how bychom rádi přenesli do praxe českých firem zaměřených na obrábění kovů a přesnou strojírenskou výrobu.  

Žijeme v době úpadku „odborných prodejců“ a téměř jakkoliv složité produkty si může každý koupit na Amazonu, jak se této situaci přizpůsobujete vy?  

Naše divize identifikačních systémů je velmi dobrým příkladem toho, jaká úskalí přináší „e-shop kultura“ našim zákazníkům. Internetoví prodejci například nabízejí tiskárny čárového kódu a etiket za velmi nízké ceny, ovšem bez jakéhokoliv servisu a podpory. Zákazník investuje nemalé peníze do pořízení produktu, ke kterému nedostane nezbytnou instalaci, zprovoznění, zaškolení, ani následný servis. Společnost W H P TECHNIK si řadu let zakládá na skvělé zákaznické podpoře a v tomto směru nehodláme v budoucnu nic měnit.  

Všichni teď vyhlížíme světlo na konci tunelu. Jaký váš nejbližší cíl, k němuž v rámci firmy směřujete?  

Naším nejbližším cílem je expanze! Paradoxně jsme v těchto koronačasech vytíženi nejméně na 120 % a připravujeme proto rozšiřování našeho týmu. 

Další článek: Tichý a účinný ventilátor pro lékařské prostředí – RV45