Rozvojové projekty: pomoc při zajištění dodávky pitné vody pro filipínskou Manilu

Redakce Redakce
— vydáno 8. května 2013

Každý rok směřují miliardy korun na projekty, které mají za cíl odstranit chudobu a podpořit trvale udržitelný rozvoj. Mezi českými firmami jsou zkušení účastníci rozvojových projektů, avšak mnoho dalších by tuto možnost chtělo teprve využít. Jen neví jak. Ptali jsme se úspěšných společností, co takováto spolupráce obnáší. V dnešním díle odpovídal Břetislav Skácel, předseda výboru sdružení a manažer klastru CREA Hydro&Energy, jehož zaměstnanci na Filipínách pracovali na opatřeních zajišťujících dodávku pitné vody pro Manilu.

[Průmysl.cz] Účastníte se často projektů rozvojové spolupráce? 

[Břetislav Skácel] Naši členové se dlouhodobě snaží uplatnit v rozvojových projektech a rozvojových zemích, ne pouze v rámci zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS). Myslím, že máme značné zkušenosti a dosáhli jsme i úspěchů. 

Jaké jsou pro vás jako firmu výhody zahraniční rozvojové spolupráce? 

Největší výhodou je vysoká míra jistoty: úhrady prací i dodávek. A taky možnost komerční návaznosti. 

A jaké naopak nevýhody? 

Nevýhodou je administrativní zátěž, složitá a často protichůdná pravidla a požadavky poskytovatele financí. Často je problém také nejasné vlastnictví projektu a ztotožnění se na straně partnera z rozvojové země. 

V čem je projekt v rámci rozvojové spolupráce odlišný od normálního projektu?

Odlišnost spočívá především v nutnosti sladit požadavky partnerů a možnosti v souvislosti s pravidly ZRS. Většina specifik je obdobná u všech projektů v rozvojových zemích. Speciálními podmínkami můžeme taky nazvat složitost zajištění spolupráce a protiplnění zahraničního partnera, zvláště je-li to státní organizace, kde nejsou jasně dány pravomoci a hlavně odpovědnost pracovníků. 

Jak projekt probíhal? 

Realizátora obvykle vybírá poskytovatel financí nebo jím pověřená organizace. U české ZRS je to Rozvojová agentura. Výběrové řízení probíhá v souladu se zákony a podle stanovených pravidel. Důležité jsou přípravy. Je nutné znát místní prostředí, hodně času zabírá také jednání a zajišťování místního protiplnění. Složité bylo členění na jednotlivé kalendářní roky a škrty v rozpočtu ze strany poskytovatele financí. Ze strany partnera byly problémem časté personální změny ve vedení. Vlastní technické práce byly komplikovány přírodními podmínkami a nízkou technickou úrovní pracovníků příjemce. Z výše uvedených důvodů jsme na projektu museli pracovat déle.

Projekt byl ukončený 11. července 2012 za přítomnosti velvyslance České republiky na Filipínách Josefa Rychtara. Filipínská strana hodnotí projekt jako velký přínos a projevuje zájem o další spolupráci s Českem na komerční bázi.

Další článek: Průmyslový veletrh FOR INDUSTRY přilákal odborné návštěvníky