SINUMERIK CUP ukazuje moderní tvář strojařiny

Siemens s.r.o.
— vydáno 2. ledna 2024

Již deset let mohou týmy studentů ze středních škol a učilišť změřit síly v soutěži Siemens SINUMERIK CUP. Jejich úkolem je navrhnout postup výroby zadaného dílu a naprogramovat příslušný NC kód. V letošním roce zvítězil tým ze Střední odborné školy a učiliště v Domažlicích.

Soutěž původně vznikla pro studenty partnerských škol Siemens. Její popularita záhy přilákala i další školy a dnes se může přihlásit jakýkoli 2 až 4členný tým složený ze studentů středních technických škol a učilišť. Z každé školy se mohou zúčastnit maximálně dvě skupiny.

Úkolem studentských týmů bylo podle přesného zadání vymyslet a prezentovat program na výrobu outdoorového vařiče na suchý líh.

Musí si umět poradit

Cílem soutěže je výrobek, který nemusí být ve fyzické podobě, stačí jeho virtuální verze obrobená na digitálním dvojčeti stroje. Jak studenti dojdou ke správnému výsledku je sice předmětem bodování, ale není to tak, že by některý postup byl správný a jiný špatný. Například letošní výrobek, kempingový vařič, bylo možné vyrobit frézováním i soustružením. „Soutěž má v mladých lidech probouzet tvořivost. Učení vzorečků nebo básniček zpaměti má svou hodnotu, ale zdroje informací, odkud dnes studenti a vlastně všichni lidé mohou a musí čerpat, jsou mnohem širší. Důležité je, aby studenti dokázali v množství informací najít vhodné řešení pro zadaný problém, rozhodnout se pro postup, který vyhodnotí jako nejlepší, a zrealizovat svůj záměr,“ říká tvůrce zadání soutěže, Aleš Polzer z ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky VUT v Brně: „Někomu připadá, že to dnes studenti mají příliš lehké, ale opak je pravdou, musí toho zvládnout víc. Vážím si těch, kteří jdou dál, než kam sahají jejich povinnosti, a právě takové potkávám na soutěži SINUMERIK CUP. Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně nabízí členům vítězného týmu přijetí ke studiu bez přijímacích zkoušek, protože už prokázali opravdový zájem o obor a toho si u studentů ceníme nejvíce.“

Všech 8 soutěžních týmů letošního ročníku soutěže SINUMERIK CUP.

Týmová práce

Na práci na projektu mají studenti řadu měsíců a jak sami vysvětlují, hodně jim pomáhá práce v týmu. Jeden přijde s nápadem, který někdo jiný technicky dotáhne a vzájemně se podporují v tom, aby úkol dořešili do úspěšného konce. Jen si posteskli, že pan učitel jim pomáhal méně, než očekávali. Jejich pedagog Filip Rojt z domažlické školy na to s úsměvem reaguje: „V zadání je jasně napsáno, že jde o samostatnou práci studentů. Vždyť by z úspěchu nemohli mít ani pořádnou radost, kdyby se k němu nedopracovali vlastním úsilím.“ Tým ve složení Štěpán Knopf, Lukáš Förster, Ondřej Chmelík a Tomáš Durdík zaslouženou radost z putovního poháru opravdu měl. Šlo již o historicky čtvrté vítězství domažlické školy, která tímto vyrovnala skóre se Střední školou technickou a zemědělskou Mohelnice. Na druhém místě se umístil tým ze Sigmundovy střední školy strojírenské a třetí příčku obsadili právě studenti z Mohelnice.

„SINUMERIK CUP studentům a studentkám dává příležitost poznat, co všechno je dnes možné na CNC strojích vyrobit. Zadání obsahuje řadu záludností a vítězné týmy prokázaly opravdu pokročilé schopnosti a dovednosti, které jistě využijí v dalším studiu i praxi,“ uvedl Vít Hadáček, pracovník podpory uživatelů a prodejců obráběcích strojů z českého Siemensu. „Vítězové letošního ročníku vytvořili nejen funkční program, ale i prototyp cestovního vařiče,“ dodal.

Siemens SINUMERIK CUP je soutěž pro střední školy a učiliště, ve které své dovednosti v CNC programování měří dvou až čtyřčlenné studentské týmy.

Ukázat strojařinu v pravém světle

„Moji rodiče vnímají, že být strojař mi zajistí dobrou budoucnost, je to čistá a vysoce odborná práce. Rodina také dokáže ocenit naši účast a úspěch v soutěži. Ale mezi kamarády a vrstevníky už můj obor takové renomé nemá, protože nevědí, jak dnešní strojírenská výroba ve skutečnosti vypadá,“ vysvětluje jeden ze studentů. Na fenomén, že se obor obrábění vyvíjí mnohem rychleji než představy veřejnosti o něm, poukazuje i Aleš Polzer: „Donedávna jsme programovali sem tam nějaký obráběcí stroj, ale dnes už to je většina. Strojaři mají čím dál blíže k IT sféře, to by si lidé měli uvědomit a podle toho vybírat se svými potomky školu. Na obráběcích strojích se už standardně programují i měřicí operace, protože urychlují a usnadňují ustavení polotovaru. Je jenom otázka krátké doby, kdy plnohodnotně zprovozníme kolaborativní roboty nebo jiné manipulátory a promítne se to i do zadání soutěže SINUMERIK CUP, protože pro budoucnost to bude jeden z nezbytných prvků ve výrobě. To je prostě trend dnešní doby, který je nastartovaný a který nezastavíme. Opravdu se nemusíme bát, že by to studenti nezvládli, vidím, že na to mají a bude je to bavit.“

Další článek: Výrobce obráběcích nástrojů Walter je na cestě k 100% cirkularitě