Výrobce obráběcích nástrojů Walter je na cestě k 100% cirkularitě
Walter si před více než deseti lety stanovil závazek k výraznému snížení vlastní ekologické stopy. Zlaté hodnocení v rámci renomovaného žebříčku udržitelnosti EcoVadis je důkazem toho, že tato společnost kráčí správným směrem. V zavádění zelené transformace chce však dosáhnout mnohem víc.
Inzerce
Transformace na ekonomické modely s neutrální bilancí emisí CO2 je pro kovozpracující podniky zvlášť složitou výzvou, jelikož těžba a zpracování kovů patří mezi odvětví s nejvyššími nároky na spotřebu zdrojů. Ještě nedávno neobsahovaly ceny, které společnosti musely platit za energii, kovy a dokonce i vodu, skutečné vzniklé náklady (např. v podobě ekologických škod, jako jsou emise CO2 nebo znečištění vodních toků). To se v současnosti mění, stejně jako dříve zavedené obchodní modely. Walter si již v minulosti stanovil závazek k významnému snížení své vlastní ekologické stopy a strategie udržitelnosti prosazovaná od roku 2019 posunula cíle společnosti na ještě ambicióznější úroveň. Zlaté hodnocení v rámci renomovaného žebříčku udržitelnosti EcoVadis dokládá, že Walter kráčí správným směrem. Teno odborník na obrábění má však v hledáčku svých snah mnohem více. Plánuje proaktivně mapovat a implementovat přísnější požadavky na ochranu klimatu a životního prostředí, jež jsou už dnes patrné v interních procesech. Tím si Walter v oblasti zelené transformace udržuje jasný předstih.
Využití udržitelnosti jako strategického nástroje
Některé společnosti se na vzrůstající požadavky stran detailní dokumentace procesů a struktur souvisejících s emisemi CO2 či společenskou odpovědností firem, dívají především jako na výraznou byrokratickou zátěž. Na povinnost snižovat emise CO2 a sledování udržitelnosti spravedlivých praktik ve svých dodavatelských řetězcích pak nahlížejí jako na překážku v mezinárodní konkurenci. Walter se již v roce 2019 rozhodl pro proaktivní a konstruktivní přístup k řešení rostoucích nároků na udržitelnost procesů, struktur a vlastního obchodního modelu. „Podle našeho názoru se zde otevírá mimořádný strategický potenciál k úspěšnému rozvoji společnosti a zajištění její připravenosti na budoucí vývoj,“ říká Gerhard Schüßler, ředitel pro kvalitu a risk management společnosti Walter. Právě z tohoto důvodu Walter zavádí strategii udržitelnosti, která zohledňuje všechny oblasti společnosti a jejích procesů, a která je podložena jasnými cíli pro jednotlivé součásti společnosti. Navíc pak definuje i jasné oblasti odpovědnosti: Vedení společnosti dostává aktuální informace o stavu opatření souvisejících s udržitelností ve čtvrtletním reportingu.
Odpovědnost za centrální projekty, jako je například změna obalů pro nástroje Walter, spočívá na úrovni managementu. Do procesu jsou však začleněni také jednotliví zaměstnanci. Cíle udržitelnosti jsou definovány a implementovány společně při dojednávání cílů v rámci každoročního hodnocení zaměstnanců. Bez aktivní podpory na úrovni výkonných zástupců a managementu by strategie udržitelnosti nebyla účinná. Změna a ustanovení zcela nových procesů jsou možné pouze tehdy, když je ochota ke změně jasně komunikovaná a ukazovaná v praxi.
Mezi důležité, již téměř zcela úspěšně dokončené projekty, patří kompletní výměna osvětlení na světelné zdroje s LED diodami. „Tento krok sníží naše emise CO2 o 230 tun a spotřebu energie v této oblasti o 40 %. Nainstalovali jsme rovněž fotovoltaické systémy na střechy našich výrobních závodů v Münsingenu a Tübingenu. Na naší pobočce ve městě Zell uvedeme podobný systém do provozu v září. Toto opatření dosahuje snížení ročních emisí CO2 o 220 tun,“ dodává Schüßler. Další fotovoltaické projekty jsou v plánu pro pobočky ve Francii a v USA. Od jara 2023 je zaveden funkční proces recyklace jednoho z odpadních materiálů, který Walter produkuje v největším objemu. Ke konci roku 2023 plánuje společnost recyklovat 100 tun oxidu hlinitého, který používá při výrobě vyměnitelných břitových destiček v Münsingenu. Gerhard Schüßler je potěšen tím, že tento krok Walter významně přibližuje k stanovenému cíli, tedy směrování 72 % odpadních materiálů do recyklačního procesu do roku 2023. Oxid hlinitý v podobě písku pak představuje 18 % celkového objemu odpadů v Münsingenu.
Zákazníci jako součást strategie udržitelnosti
Obráběcí nástroje jsou technicky vysoce vyspělé produkty, jejichž funkčnost a životnost závisí mj. na správné přepravě a řádném skladování. U většiny vyráběných a přepravovaných nástrojů proto nedává plošný přechod od plastového obalu na papírový nebo lepenkový obal praktický smysl. Jako ochrana před mechanickým poškozením, vlivem vlhkosti a kapalin je však plastový obal stále nepřekonatelný. Mnoho spotřebitelů rovněž podceňuje potenciál mnoha druhů plastu z hlediska udržitelnosti, zvláště pokud jsou tyto plasty velmi dobře recyklovatelné. Společnost Walter je proto jedním z prvních výrobců nástrojů na světě, kteří přecházejí na plastové obaly tvořené z 95 % recyklátem ze spotřebitelských plastů (PCR), který je sám plně recyklovatelný. Výroba obalů z PCR generuje o 75 % méně emisí CO2 v porovnání s použitím konvenčních granulátů. Recyklace materiálu obalů z PCR vyžaduje o 50 % méně energie než u jiných plastů. Tím dochází k snížení emisí CO2 této společnosti přibližně o 60 tun za rok. Vzhled obalů ani pocitový vjem, jaký vzbuzují, se nemění, ale nový design zajistí snadnější otevírání nových obalů. „Důležitým hlediskem strategie udržitelnosti společnosti Walter je zajištění toho, aby našim zákazníkům v jejich každodenních životech přinášela hmatatelné výhody. Konkrétně přechod na recyklovatelné typy plastů u našich obalových systémů a rozšiřování uzavřených cyklů recyklovatelných materiálů, má na zákazníky jasný vliv,“ říká Schüßler.
Uzavřené výrobní cykly: Monolitní karbidové nástroje
Společnost Walter nabízí systém recyklace svých monolitních karbidových nástrojů již mnoho let, a to jako doplněk služby jejich renovace. Renovace znamená, že vrtáky a další nástroje vyrobené z monolitního karbidu se při dosažení určitého stupně opotřebení zasílají zpět výrobci, kde je profesionálové opět uvedou do stavu umožňujícího jejich další používání. Tímto způsobem lze u nástrojů dosahovat mnohem vyšší produktivity díky prodloužení jejich životnosti, což má také kladný vliv na snížení spotřeby energie a uhlíkové stopy nástrojů a rovněž na obráběcí proces zákazníka. Avšak i ten nejlepší monolitní karbidový nástroj je v určitém okamžiku nezachranitelný. Zákazníci pak mají možnost vrátit jejich opotřebené nástroje společnosti Walter za aktuální tržní cenu recyklovatelných materiálů. Slinutý karbid je plně recyklován a společnost Walter ho znovu použije na výrobu nových nástrojů.
Tento téměř zcela uzavřený hospodářský cyklus má kladný dopad na různé parametry udržitelnosti. Walter takto sníží emise, převedené na emise CO2, generované těžbou a zpracováním parawolframanu amonného (APT), nejdůležitější složky pro výrobu karbidových slitin, o 66 % a spotřebu energie o 70 %. V celkové bilanci výroby karbidového nástroje ve výsledku sníží ekvivalentní emise CO2 o 36 %. Uzavřený cyklus používání karbidů rovněž napomáhá stabilizovat kvalitu vody v oblastech těžby wolframové rudy, protože zde zpomaluje eutrofizaci vodních toků a jezer. Cílem je 100% návratnost použitých nástrojů. Aby toho společnost Walter dosáhla, vyvinula webový portál, díky kterému je pro zákazníky skutečně velmi snadné vracet jejich monolitní karbidové nástroje do recyklačního systému. Portál automaticky stanovuje cenu, kterou společnost Walter zaplatí za vrácený materiál, a systém rovněž dokáže zorganizovat celou logistiku. V současnosti je testován pilotními zákazníky a výhledově bude plně implementován.
Cíle udržitelnosti do roku 2030
Strategie firmy Walter má jasně stanovené cíle, patří mezi ně především snížení celkových emisí CO2 na poloviční úroveň (výchozí úroveň byla stanovena z let 2016–2018, 2019 a 2022). Dále je zde zaměření na cirkularitu. Více než 90 % všech surovin používaných v hodnotovém řetězci bude v roce 2030 zůstávat v procesu. Waler rovněž usiluje o spravedlivé, bezpečné pracovní podmínky, v jejichž rámci se zaměstnanci mohou také osobně rozvíjet. Implementace cílů udržitelnosti Walter do roku 2030 se týká všech poboček společnosti na světě.
Další článek: Digitalizace zpracování plechu díky technologii od firmy Murrelektronik