Solární nabíjecí stanice pro elektromobily

Vydavatelství Nová média vydáno dne 5. února 2018

Společnost PRE ve spolupráci s hlavním městem spustila u Výstaviště v pražských Holešovicích rychlonabíjecí stanici pro elektromobily. Zařízení, které využívá pro výrobu elektřiny fotovoltaické panely, s pomocí akumulátorů zároveň vyrovnává napětí v elektrické síti. Stanici projektovala a postavila firma Energon Advanced Energetics.

Ve stanici se mohou zároveň nabíjet dva elektromobily, jeden v režimu rychlonabíjení, který se nabije v řádech desítek minut a jeden na standardní nabíječce. Ta automobil dobije zhruba za tři hodiny. 

Podle šéfa PRE Pavla Elise je technologie využitá ve stanici přátelská k životnímu prostředí. "Energie, která se použije k nabití auta, je z velké části totiž vyrobena bez toho, aby se znečišťovalo ovzduší," uvedl. Ředitel společnosti PREdistribuce Milan Hampl k tomu doplnil, že stanice využívá akumulátory k uchování energie. V případě překročení limitů napětí pak může z baterií do sítě energii buď dodat, nebo naopak odebrat.

Společnost v současnosti provozuje 63 stanic. V roce 2016 spotřebovaly zhruba 40 000 kilowatthodin, loni o 10 000 více. Největším provozovatelem dobíjecích stanic v ČR je společnost ČEZ. V případě zájmu ze strany motoristů plánuje PRE postavit i další podobné stanice.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.