Strojírenské aplikace od Autodesku pro rok 2018

Redakce Redakce
— vydáno 1. listopadu 2017

Díky stále se rozšiřující nabídce cloudových a mobilních aplikací je společným rysem nových verzí aplikací od Autodesku snazší propojení a přístup k datům kdykoli a odkudkoli.

Všechny aplikace od Autodesku jsou od loňska licencovány formou pronájmu na zvolené období. Odpadá tak vstupní investice a zákazník platí pouze za dobu, po kterou daný software potřebuje. Stávající uživatelé mohou i nadále využívat trvalých licencí aktualizovaných formou údržby, nebo přejít na předplatné.

Inventor v plné výbavě

Autodesk Inventor nyní obsahu je všechny funkce rozšířené verze Professional, a to za původní cenu standardní verze. Uživatelé tak mají k dispozici například simulační funkce, nástroje pro konstrukci potrubních systémů a kabelových svazků, generativní návrhy. Inventor je dodáván buď samostatně, nebo v sadě Autodesk Product Design Collection, která zahrnuje mj. také aplikace AutoCAD Mechanical, Electrical, Navisworks, Factory Design, 3ds Max, Vault, Fusion 360, ReCap 360, nový mobilní AutoCAD pro tablety a telefony a další cloudové služby. Poskytuje tak většinu potřebných návrhových nástrojů pro vývoj a přípravu výroby moderních výrobků.

Verze 2018 rozšiřuje funkčnost AnyCAD pro nové CAD formáty a přidává do verze 2017 zpětnou kompatibilitu s verzí 2018. Inventor teď nabízí podstatně vyšší výkon (2× až 10×) u funkcí skrytí hran, zoom/pan/orbit 3D pohledů, při tvorbě, zobrazení a editaci výkresových pohledů, otvírání vnořených sestav či výběru prvků. Novinkou je připojování anotací a tolerančních symbolů na 3D model. Lze je následně promítnout do 2D výkresu, exportovat je do 3D PDF nebo do formátu STEP AP242. Pomohou v názornějším zobrazení 3D modelu ve výrobě i v komunikaci se zákazníky a kooperanty. Verze 2018 zahrnuje i novinky verzí 2017.3 a 2017.2 připravovaných především na přání samotných uživatelů. Patří sem třeba odměřování, náčrty, publikování BIM obsahu orientované na výrobce pro stavebnictví, mapování vlastností z importovaných CAD formátů, prezentace nebo vylepšený formát 3D PDF. 

Pro Inventor 2018 je na míru přizpůsobena nadstavba X-Tools od CAD Studia. Přidává automatizaci využití iVlastností, iLogic pravidel, QR kódů,kusovníků a další oblíbené funkce.

Fusion 360 nejen pro inovátory 

Stále větší popularitu si – především pro široký rozsah funkcí a cenovou dostupnost – získává CAD/CAM/CAE aplikace Autodesk Fusion 360 založená na cloudových technologiích. Je dostupná pro Windows i macOS a brzy bude fungovat i v běžném webovém prohlížeči. Fusion 360 je nezávislý na formátu CAD dat. Nabízí objemové i povrchové modelování a nově také tvorbu plechových dílů. Podstatně se rozšířily jeho simulační funkce, včetně tvarových optimalizací návrhů. Funkčnost Fusionu 360 se navíc velmi rychle rozšiřuje díky pravidelným měsíčním aktualizacím.

Fusion 360 nezasvěcené překvapí množstvím funkcí od parametrického a volného modelování po přípravu obrábění a 3D tisk.

HSM: Vše pro obrábění

Nová sada CAM aplikací Autodesku HSM 2018 sdružuje původní aplikace Inventor HSM, HSMworks pro SolidWorks a případně Fusion 360. Všechny tyto aplikace sdílejí komplexní sadu postprocesorů a jednotné CAM jádro, které umožňuje velmi efektivně sdílet společné funkce pro obrábění. Je tedy jedno, jaký CAD software používáte – HSM technologie je možné využívat v prostředí, které je mu blízké. Nové funkce HSM se zaměřují na strategie pětiosého obrábění (například víceosé morfování či nové strategie blend). Právě díky nim lze dosahovat kvalitního povrchu forem a obrábět jinak nedostupná místa, přitom se zachováním jednoduchého ovládání, na nějž jsou uživatelé HSM zvyklí.

Snazší simulace i spolupráce

Nastran In-CAD 2018 postupně integruje vybrané funkce aplikace Simulation Mechanical. K těm patří automatická optimalizace topologie nebo načítání dat z řešení Autodesk CFD umožňujícího navazovat na výsledky analýzy proudění tekutin. Pro analýzy zařízení umístěných v seismicky aktivních oblastech lze využít nové funkce Response Spectrum Analysis.

Vault je osvědčenou PDM aplikací pro týmovou správu technických dokumentů a dat. Ve verzi 2018 doplňuje automatické publikování PDF dokumentace pro schválené návrhy, rozšířené kopírování návrhů – nové varianty výrobku, novou administraci uživatelských rolí. Díky ERP Connectoru je možné propojení produktových dat na všechny přední ERP systémy.

Pro komunikaci, připomínkování návrhů a interaktivní spolupráci nad modelem, slouží Fusion Team, díky kterému odpadá nutnost sdílení zdrojových dat a potíže s CAD prohlížeči.

Technologie dostupné všem?

To nejlepší nakonec: Pro studenty a školy jsou veškeré produkty od Autodesku i nadále bezplatně dostupné. A třeba Fusion 360 navíc mohou využívat zdarma i nadšenci, 3D tiskaři, inovátoři nebo začínající týmy, nepřekročí-li roční obrat 100 tisíc dolarů. Kdo má zajímavý nápad a chce jej realizovat, nedostupnost nejmodernějších technologií pro navrhování jej rozhodně brzdit nemusí.

Všem konstruktérům mohou být díky aplikaci Nastran In-CAD k dispozici intuitivní analýzy proudění tekutin.

Další článek: PTC Creo 4.0 pro navrhování v době internetu věcí