Třinecké železárny zprovoznily nové linky za 700 milionů

Redakce Redakce
— vydáno 3. listopadu 2014

Hutní společnost Třinecké železárny (TŽ) uvedla v Třinci na Frýdecko-Místecku do provozu novou loupací a zušlechťovací linku za více než 700 milionů korun. Linky vyrábějí speciálně upravené ocelové tyče pro podniky z oblasti strojírenského a automobilového průmyslu – zejména v Německu, Itálii, Francii, Polsku, na Slovensku a ve Švédsku. Díky investici vzniklo 69 nových pracovních míst.

„Hlavním přínosem je zvýšení přidané hodnoty výrobků z produkce naší firmy. Loupané, neboli lesklé tyče jsou u zákazníků žádané pro jejich vysokou kvalitu a přesnější rozměr,“ uvedl místopředseda dozorčí rady TŽ Ján Moder. Tyčová ocel je třetím nejprodávanějším výrobkem firmy. 

Generální ředitel podniku Jan Czudek řekl, že extrémně nároční zákazníci potřebují materiál s vysokou kvalitou bez jakýchkoli povrchových vad. „Tyto materiály nelze vyrábět přímo válcováním, je třeba je dále upravovat a to právě je třeba řešit z jedné strany rovnáním, pak dále loupáním tyčí a případné mechanické vlastnosti se upravují na zušlechťovací lince,“ řekl Czudek. 

Díky investici podle něj společnost získá nový odbyt. „Jednoznačně je to jedna z cest, která ve strategii Třineckých železáren má svoji prioritu. To znamená neprodávat jenom zboží tak, jak vypadne z válcovacích stolic, ale přidávat k tomu další hodnoty tak, abychom splnili náročné požadavky zákazníků,“ řekl generální ředitel. 

Mluvčí TŽ Petra Jurásková řekla, že lesklý materiál se používá především v automobilovém průmyslu a pro výrobu ložisek, pružin a dalších výrobků ve strojírenství. „Typickými výrobky z tyčí upravených na zušlechťovací lince jsou pevnostní spojovací díly, táhla, hřídele, pružiny a stabilizátory. Vyznačují se lepšími vlastnostmi, které je předurčují k dalšímu uplatnění,“ uvedla Jurásková. 

Nová zušlechťovací linka zpracovává tyče o průměru od 16 do 80 milimetrů do 10,5 metru délky a její roční kapacita bude zhruba 20 tisíc tun. Provoz na linkách nebude produkovat žádné emise. Návratnost investice oceláři spočítali na pět let. Linky jsou v nové hale, která vznikla uprostřed hutního areálu na ploše zhruba 12 tisíc metrů čtverečních. Ředitel pro investice a strategii Radek Olszar uvedl, že technologie dodaly česká firma ŽĎAS a italské společnosti Mair Research a Elind. Kromě nich se na projektu podílelo dalších 30 převážně místních firem.

Letecký snímek areálu železáren (zdroj: Třinecké železárny)

Třinecké železárny jsou největší českou hutní firmou. V roce 2013 vyrobily 2553 kilotun oceli a dosáhly zisku 1,082 miliardy korun. Zaměstnávají 6100 lidí. Jediným akcionářem je mateřská společnost Moravia Steel.

Další článek: KV Final staví v Ralsku nový závod, zaměstná stovky lidí