Ve Svitavách se budou vyrábět díly pro BMW a Mazdu

Redakce Redakce
— vydáno 22. listopadu 2016

Na konci března příštího roku zahájí společnost INA Lanškroun plnou výrobu v nové hale, kterou postavila ve Svitavách. Bude tam vyrábět díly pro vozy BMW a Mazda. Informoval o tom ředitel firmy Jan Goláň. „Kapacita závodu Svitavy je plánována na výrobu 5,2 milionu kusů modulů ročně,“ uvedl.

Hala zatím funguje v testovacím provozu, vyrábí produktové vzorky a dělníci je montují. Podnik postupně zavádí do provozu všechna zařízení a linky, školí a zaučuje pracovníky, aby mohl zahájit kvalifikovanou výrobu. 

Do roku 2019 má závod zaměstnávat 900 až 1000 lidí, nyní jich má asi desetinu plánovaného počtu. V současnosti je velmi nízká nezaměstnanost a firmy obecně těžce shánějí do provozů nové pracovníky. 

"Jsme přesvědčeni, že plánovaný počet lidí postupně naplníme. Pracovníky nabíráme trvale, využíváme mediální kampaně v tisku, pořádáme dny otevřených dveří, spolupracujeme s vysokými a středními školami, spolupracujeme s pracovními agenturami," řekl Goláň. 

Společnost avizovala investici ve výši 2,5 miliardy korun, do současnosti utratila 650 milionů korun. Kromě nového provozu nadále investuje do výrobního zázemí v Lanškrouně. 

"Cílem je (v Lanškrouně) rozšiřovat výrobu plastových komponentů, montáže a produkci nástrojárny," uvedl Goláň. 

Hlavní činností společnosti INA Lanškroun je výroba kombinovaných nástrojů, vstřikovacích forem a náhradních dílů pro další výrobu ložisek. Nosným produktem ve Svitavách bude třícestný ventil pro chladicí systémy, který snižuje emise a spotřebu paliva. Aktuálně podnik vyrábí pro koncern Volkswagen a dodávky plánuje pro BMW, Mazdu a General Motors. Díly se montují do vozů střední a luxusní třídy. 

Firma patří německé skupině Schaeffler Group. Společnost INA Lanškroun loni zvýšila tržby z předloňských 1,37 miliardy korun na 1,75 miliardy korun. Téměř čtyřnásobně meziročně vzrostl hrubý zisk. Loni činil 67 milionů korun, v roce 2014 byl 18 milionů.

Další článek: Nová zelená úsporám rozšířila nabídku o další ekologické prvky