Nová zelená úsporám rozšířila nabídku o další ekologické prvky

Redakce Redakce
— vydáno 22. listopadu 2016

Program Nová zelená úsporám (NZÚ) začne podporovat výstavbu bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stavebníci mohou využít dotaci 100 milionů korun. Nová výzva bude kontinuální, to znamená, že o dotaci budou moct žádat průběžně do roku 2021 nebo do jejího vyčerpání. Vyhlásilo ji dnes ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR (SFŽP). ČTK o tom informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva. Podmínky jsou upraveny i pro podporu na solární systémy.

NZÚ se vedle dotací pro rodinné a bytové domy rozšíří o dotace na využití tepla z "šedé" odpadní vody a budování zelených střech. Budovy s těmito střechami jsou částečně nebo zcela pokryté vegetací a půdou. Příjem žádostí na programové novinky začne 9. ledna příštího roku. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) k rozšíření programu uvedl, že ministerstvo chce přispět k větší nabídce bytů s velmi nízkou energetickou náročnosti. Energeticky úsporných bytů je v Česku zatím zhruba 700. 

Stavebníci mohou dotací pokrýt 15 procent výdajů na výstavbu na jeden projekt. Peníze mohou dodatečně získat i na zpracování odborného posudku nebo zajištění dozorové činnosti, ovšem pouze pokud stavbu řádně zkolaudují. Musí mít také platné územní rozhodnutí. Celková výše dotace nesmí podle MŽP přesáhnout 30 procent z celkových způsobilých výdajů a zároveň 15 procent z celkových výdajů na stavbu bytového domu. 

Také dotace na zelené střechy mají přispět k úspoře energie na vytápění a chlazení. Zelené střechy okysličují, ochlazují a zvlhčují okolní vzduch a tím narušují "tepelné ostrovy" obsahující převážně asfalt a beton. 

Podle letošních údajů Asociace výrobců minerální izolace vzrostla loni plocha tzv. zelených střech v ČR o zhruba 15 procent na 130.000 metrů čtverečních. To jsou zhruba dva spartakiádní stadiony na Strahově. NZÚ nabízí dotace až 500 Kč/m2 půdorysné plochy zelené střechy. 

Ředitel SFŽP Petr Valdman dodal, že nově podpoří využití fotovoltaických střešních krytin nebo fasádních systémů tam, kde nemohou být standardní fotovoltaické panely. Dotace míří i na instalaci zařízení využívajících teplo z odpadní vody, a to formou fixní dotace 5000 Kč na bytovou jednotku. 

V aktuální třetí výzvě NZÚ pro rodinné domy je podle SFŽP přes 8,8 tisíce žádostí za téměř 1,9 miliardy korun. Fond proplatil 2510 žádostí s celkovou dotací přes 277 milionů Kč. Ve druhé výzvě pro bytové domy v Praze přijal fond 269 žádostí za 218 milionů Kč, proplatil jich zatím 30 za téměř 22 milionů korun, řekla ČTK mluvčí fondu Lucie Früblingová.

Další článek: Toyota vyvíjí baterii pro auta, která umožní delší dojezd