Výroba miniaturních dílů vyžaduje nové technologie

GUMEX, spol. s r.o.
— vydáno 28. června 2023

„Dokonalosti se dosahuje maličkostmi, ale dokonalost není maličkost,“ prohlásil renesanční sochař Michelangelo Buonarroti. Miniaturní součástky nás dnes provází na každém kroku a jejich význam stoupá. Produkce nepatrných dílů však klade na výrobní firmy vysoké nároky.

Zatímco první televize vážila přes 400 kilo, ty současné jsou více než 20krát lehčí. Přesto je jejich obrazovka mnohonásobně větší. První disketa na světě měla v roce 1967 průměr 20 centimetrů, dnešní nejmenší USB disk má na délku všehovšudy půl centimetru. Vývojáři v současné době pracují na technologiích, které umožní tisk tranzistorů o velikosti zhruba průměru lidského chromozomu.

Když je méně více

Michelangelova věta o dokonalosti, jež závisí na maličkostech, je tak dnes pravdivější než kdy dřív. S technologickým pokrokem se společnost čím dál více spoléhá na přístroje, součástky a komponenty, které jsou skutečně miniaturní. Jak ale vznikají?

„Výroba miniaturních produktů vyžaduje pokročilé technologie a know-how. Nezáleží totiž na milimetrech, ale spíše na jeho desetinách až tisícinách. Naše nejlepší přesnost činí plus mínus 0,15 milimetru. To je tloušťka přibližně dvou listů papíru,“ vysvětluje záludnosti, které se skrývají v detailech,

Libor Sedláček, spolumajitel společnosti GUMEX, a dodává: „Toleranci řezu při výrobě si se zákazníkem předem odsouhlasíme a posléze za přesnost ručíme.“

Mini výroba s velkým významem

GUMEX se při zakázkové výrobě věnuje také výrobě plochého těsnění, a díky pokročilým technologiím dokáže svým klientům vyjít vstříc i u netradičních mini produktů na míru. Miniaturní komponenty dodává GUMEX mimo jiné výrobcům elektroniky, pro něž hrají titěrné díly zcela zásadní roli. Jen pro představu, průměrný mobilní telefon se skládá se stovek součástek. Stačí si představit displej, fotoaparát s několika objektivy a všemožné senzory, nemluvě i modemech, paměti a procesoru.

„U malých výrobků samozřejmě vždy záleží na materiálu, čím je tvrdší, tím menší produkt je možné vyrobit. Podobné je to i s tvarem. Podle konkrétního typu zakázky pak volíme nejlepší technologii výroby, například s digitálním plotrem, 2D frézou, automatickým výsekovým lisem či vodním paprskem,“ popisuje Sedláček.

Za hranicemi lidského zraku

GUMEX svým zákazníkům nabízí i možnost změření předložených miniaturních výrobků, součástek a produktů prostřednictvím speciálního 2D kamerového profilprojektoru s patentovanou měřicí technologií. Díky tomu je možné porovnat 2D produkty s výkresy nebo jej celý rovnou vyhotovit na základě reálné předlohy s přesností na 7,5 mikrometru (jeden mikrometr je jedna tisícina milimetru).

Jedná se o přesnost daleko za hranicemi lidských možností – průměrné lidské oko dokáže rozlišit předmět o minimální velikosti 100 mikrometrů, tedy 0,1 milimetru. Měření pomocí profilprojektoru je tak nejen nezbytné, ale také rychlé, přesné a bezkontaktní, takže při něm nehrozí poškození měřeného předmětu, ať je jakkoliv maličký.

„Když chceme, aby spolehlivě fungovalo něco velkého, je potřeba sladit chod mnoha malých, ale nesmírně důležitých dílků. To platí, ať už se jedná o přístroj, rodinu nebo firmu. Malým zakázkám věnujeme péči a prostor, protože na maličkostech v životě i v práci prostě záleží,“ zakončuje Libor Sedláček.

Další článek: IBM to s využitím umělé inteligence ve firmách myslí vážně