Zkušenosti s optimálním využíváním mobilních robotů ve výrobě

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 20. února 2023

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) oznámila, že společnost Valeo, subdodavatel do segmentu automotive, nasadila dva roboty MiR250 ve svém závodě na výrobu automobilových stěračů v Polsku.

Inzerce

Valeo je francouzská společnost vyrábějící automobilové díly s centrálou ve Francii. Má továrny po celém světě, včetně 4 výrobních závodů v Polsku. Výrobní závod Valeo Wiper Systems funguje ve Skawině od roku 2001. Je to jedna z největších továren na stěrače čelního skla na světě a největší továrna společnosti Valeo vůbec. Závod aktivně hledal možnosti, jak zefektivnit své interní logistické procesy. Další motivací v této oblasti byly výzvy spojené se situací na trhu práce a s vyšší mírou absence v době pandemie.

Specifické potřeby a řešení

Hlavní výzvou byla rozmanitost používaných typů palet v provozu. "Každý zákazník má svou specifickou paletu. Jsme výrobce, který se chce co nejvíce přizpůsobit potřebám svých zákazníkům, a to znamená, že každá linka má jiný způsob vykládky zboží. Navíc jsou uvnitř závodu různé šířky přepravních koridorů," vysvětluje Dominik Wąsiel, Site Supply Chain Manager & Regional Supply Chain Engineer a Development Manager z výrobního závodu Valeo ve Skawině.

Řešením pro splnění těchto výzev se ukázaly být roboty MiR, přičemž první mobilní robot byl nasazen již v roce 2020 k přepravě malých dílů v montážní hale. V závodě na výrobu stěračů Valeo ve Skawině jsou v současné době v provozu čtyři roboty, včetně dvou MiR250. Mobilní roboty přepravují kontejnery s malými díly na speciálně navržených vozících, které táhnou pomocí připojeného háku.

Správa robotů

Úkoly jsou robotům dynamicky přidělovány v závislosti na jejich aktuální poloze a vytíženosti misí. Na správu fronty úkolů dohlíží software pro správu flotil. Roboty MiR přepraví asi 18 palet za hodinu. Systém správy flotil umožňuje sledovat využití robotů a udržování bezpečné úrovně zásob i v době výrobních špiček nebo při testování nových řešení.

"Logistické náklady, náklady na včasné dodávky zákazníkům, jsou významnou položkou naší ziskovosti. Jakákoli možnost automatizace je zásadní pro profitabilitu naší továrny," říká Michal Odyniec, ředitel výrobního závodu Wiper Systems ve Valeo Skawina.

„Robotizace intralogistiky v závodě Valeo ve Skawině výrazně zvýšila efektivitu našich procesů. Odhadujeme, že návratnost investice je asi 12 měsíců,“ dodává Dominik Wąsiel.

„Zlepšení bezpečnosti, eliminace rizik a zkrácení času je jen několik příkladů, kdy nám implementace mobilních robotů přinesla spoustu výhod,“ říká Michal Kanarek, Warehouse Manager ve společnosti Valeo ve Skawině.

Implementaci robotů MiR ve Valeu zastřešila krakovská pobočka společnosti ASTOR, která je distributorem MiR v Polsku. ASTOR vypracoval projekt koncepčně tak, aby zajistil rychlou návratnost investice.

Další článek: Energetické centrum Fenix v Jeseníku: fotovoltaika a velkokapacitní baterie