AGC Automotive investuje miliony korun do kolaborativních robotů

Redakce Redakce
— vydáno 21. listopadu 2017

Miliony korun do spolupráce lidí a robotů investuje v příštích třech letech společnost AGC Automotive Czech z Chudeřic na Teplicku, která je synonymem největšího výrobce automobilových skel v Evropě. Prvního kolaborativního robota, který práci vykonává společně s člověkem, firma zkušebně instalovala vloni a v příštím roce hodlá pořídit dalšího. V následujících třech letech by pak do automatizace výroby autoskel, včetně těchto typů robotů, měla AGC Automotive Czech investovat až 100 milionů korun.

Do automatizace provozů investuje firma každoročně desítky milionů korun. Před deseti lety se automobilová skla vyráběla pomocí 10 robotů, letos již při výrobě pomáhá 74 robotů. Od loňského roku se využívají také první kolaborativní roboty, kteří pracují společně s člověkem. Kolaborativního robota využívá AGC Automotive Czech pro přesné nanášení speciální látky na automobilové sklo. Robot zajišťuje přesné pracovní operace, které již nyní vzhledem k nárokům zákazníků na přesnost není firma schopna realizovat pomocí lidské práce.

Nový robot, kterého společnost plánuje pořídit v příštím roce, bude společně se zaměstnancem spolupracovat na přidávání speciální látky, tzv. primeru na přídavné díly, které se následně instalují na autoskla. I když je každý robot je schopen nahradit jednoho až dva lidi v každé pracovní směně, společnost za poslední dva roky vytvořila na 1000 pracovních míst. Zaměstnanci tak nemusí mít strach, že robot nahradí jejich pracovní schopnosti.

Zdroj: AGC Czech Automotive

Další článek: Tržby výrobců strojů a zařízení v ČR vloni klesly na 337 miliard korun