Automatizovaná obsluha CNC – dokonalá symbióza kobotu se sklíčidlem

Firemní aktuality Firemní aktuality
— vydáno 10. června 2020

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by bylo mít CNC stroje, které jedou samy? Stroje, u kterých nemusí stát člověk, opakující stále dokola stejné činnosti? Stačí k tomu málo – moderní sklíčidlo a kolaborativní robot, který vše ovládá.

Inzerce

Robot při rutinní práci nedělá chyby a snadno se adaptuje na nové úkoly. Díky jednoduché automatizaci tak získáte nonstop fungující, spolehlivý CNC stroj, zvýšíte produktivitu a přiblížíte se o krok blíž k principům Průmyslu 4.0.

Pracant, který zastane všechnu dřinu

Aby byl váš CNC stroj plně automatizovaný, postačí, když k němu namísto člověka postavíte kolaborativní robot AUBO. Mechanická paže těchto kobotů má šest kloubů, které zaručují dokonalou hbitost při ovládání CNC stroje. Naučit se nezbytné činnosti je pro AUBO hračkou. Buď jeho pohyby naprogramujete přes intuitivní rozhraní, nebo ho manuálně vedete po požadované trase. Oranžový kobot pak bez sebemenší chyby dokáže předepsané činnosti opakovat po libovolně dlouhou dobu.

Unikátní sklíčidla pro CNC

Pro možnost automatizace práce CNC stroje je kromě instalace kolaborativního robotu nutné zajistit kvalitní upnutí obrobku uvnitř stroje. Skvělým nástrojem jsou v tomto ohledu sklíčidla Koran se samosvorným mechanismem – nepotřebují žádné tahové trubky nebo upínací válce a stisk jejich čelistí lze regulovat tlakem přiváděného vzduchu. Pevně drží i tenkostěnné obrobky, aniž by hrozila jejich deformace (upínací sílu lze regulovat už od 0,6 kN). Při použití těchto sklíčidel v obráběcích centrech se obejdete bez kleštin a sklíčidla mohou být umístěna i na pohyblivých osách stroje či obráběcího centra.

Symbióza kobotu AUBO se sklíčidly Koran

Na místě, kde obvykle stojí člověk s pneumatickou pistolí, se nyní nachází elegantní oranžový robot. Zabere méně místa a práce ho nikdy neomrzí. Elastický přívod vzduchu je ke kobotu připevněn tak, aby nijak zásadně nepřekážel jeho plynulým pohybům. S udivující přesností pak robotická paže vkládá obrobky do stroje a během chvilky je uchytí ve sklíčidle prostým chvilkovým přiložením přívodu vzduchu umístěného na hlavě kobotu.

Moderní automatizace je jednoduchá a rychlá

Pokud potřebujete co nejdříve automatizovat výrobu, pak je pro vás kombinace kolaborativního robotu a pneumatického sklíčidla ideální. Můžete tak snadno inovovat i staré CNC stroje, aniž byste museli kupovat nové.

A kolaborativní robot? Pro něj práci najdete vždycky, i když zrovna vaše stroje stojí. Koboty AUBO totiž můžete kdykoli přeložit třeba k obsluze jiného stroje, svařování nebo na kontrolu kvality hotových výrobků.

Další článek: Automatický vozík Toyota Autopilot ukládá materiál až do výšky 4 metry