Automatizujte obsluhu CNC i jiných strojů, kobot pracuje 24/7

kinali

kinali-logo Kinalisoft, s.r.o.
— vydáno 24. června 2024

Bez vkládání materiálu do soustruhu nebo zavírání jeho dveří nemůžete obrábět. Přitom jde o jednoduché manipulační procesy, které se neustále opakují. Operátorům svěřte práci s vyšší hodnotou a obsluhu strojů přenechejte kolaborativním robotům.

Inzerce

Vyřeší vaše problémy s nedostatkem pracovní síly a díky možnosti nepřetržitého provozu zvýší efektivitu výroby.

Snižte potřebu manuálních zásahů operátora

Obsluha typicky spočívá v manipulaci s materiálem, vložení do stroje a jeho spuštění. Po dokončení cyklu obrábění je potřeba obrobek uchopit a uložit na požadované místo. Tyto kroky se neustále opakují.

Plynulá obsluha bez prodlev a přestávek

Fyzický operátor potřebuje přestávky. Pokud u stroje nebude zrovna ve chvíli, kdy je potřeba provést konkrétní úkon, dochází k prostojům. Po nasazení kolaborativních robotů však stroje nikdy nestojí ani neběží naprázdno. Při vytvoření dostatečného množství zásob na vstupu je manuální zásah nezbytný až za podstatně delší časový úsek. Operátor se tak může věnovat jiným (hodnotnějším) činnostem a ke stroji se vrací jen pro případnou kontrolu a doplnění materiálu.

Koboty zrychlují obsluhu stroje

Člověk má dvě ruce, kobot jedno robotické rameno. To je ale variabilní a jednoduše přizpůsobitelné pro konkrétní operace. Díky tomu dokáže pracovat efektivněji a rychleji. Pokud například při obsluze CNC strojů používá dual gripper, počet nezbytných manipulačních kroků rapidně klesá. Kleštěmi uchopí hotový obrobek, otočí ramenem a druhými kleštěmi rovnou vloží surový materiál. Ve srovnání s jednoduchými kleštěmi dokáže duální gripper urychlit obsluhu stroje o třetinu až polovinu. Při výrobě desítek až stovek kusů denně se časová úspora pohybuje v řádu hodin.

Efektivní výroba i při nižším počtu zaměstnanců

Jediný operátor zvládne v kooperaci s koboty zajistit provoz i několika strojů. Koboty tak současně řeší problém s vysokou fluktuací zaměstnanců a (často dlouhotrvajícím) nedostatkem pracovních sil. Velký význam mají koboty rovněž pro výrobní firmy s nepřetržitým provozem. Výrazně snižují množství personálu, který musí být na pracovišti přítomen během nočních směn. Začleněním kobotů do procesu obsluhy se také otevírají možnosti přechodu ke konceptu Dark Factory. Lidé spí, ve výrobní hale je tma, ale roboty běží na plné obrátky. Díky automatizované obsluze budou stroje pracovat v noci tak, aby byly obrobky nachystané pro další logistické operace na začátku pracovního dne.

Stroje vhodné pro obsluhu kolaborativními roboty

Nasazení tradičních průmyslových robotů se neobejde bez vysokých počátečních investic. Průmyslové roboty jsou navíc prostorově náročné, vyžadují ochrannou klec a hluboké znalosti programování. Kolaborativní roboty na druhé straně vynikají svou flexibilitou a snadnou integrací, navíc kolem sebe nepotřebují příliš prostoru. Kolaborativní roboty AUBO zaberou dokonce méně místa než člověk. Dokáží pracovat horizontálně i vertikálně, a mohou být připevněné i ke stropu. Pro svou všestrannost a široký výběr z řady modelů s různými parametry jsou vhodné pro obsluhu takřka jakýchkoliv průmyslových strojů. Patří i do rizikového prostředí, kde dokáží předcházet závažným úrazům na pracovištích.

Kolaborativní robot AUBO je vhodný například pro obsluhu:

  • CNC strojů,
  • obráběcích center,
  • soustruhů a frézek,
  • ohýbacích a ohraňovacích strojů,
  • vstřikovacích lisů,
  • vibračních svářeček a dalších strojů.

Robotické rameno přizpůsobené potřebám stroje

Kolaborativní robot jednoduše vybavíte potřebným typem nástroje či přípravku s ohledem na charakter a požadavky obsluhovaného stroje. Dokáže ovládat i samosvorná sklíčidla CNC strojů, u nichž se upnutí reguluje množstvím přiváděného vzduchu. Robotické rameno je pro tyto účely vybavené vzduchovou pistolí, která umožňuje velmi přesné dávkování vzduchu. Díky tomu může kobot upínat i tenkostěnné obrobky – pevně a současně bez rizika jejich deformace.
Flexibilitu kobotů zvyšují integrovaná řešení pro rychlou výměnu nástrojů (Smartshift a TripleA) nebo propracované základny EasyRobotics. Jejich sestavení či přemístění na jiné pracoviště zabere chvilku, koboty si pak nástroje vyměňují samy podle potřeby.

Kobot automatizuje obsluhu jak starších, tak moderních strojů

Kolaborativní roboty běžně obsluhují i obráběcí stroje staré 20 a více let. Pro vkládání surového materiálu, spouštění a související kroky obsluhy totiž nepotřebují bezprostřední propojení s dalšími systémy. Velký potenciál samozřejmě přinášejí firmám, které se na nástup Průmyslu 4.0 dlouhodobě připravují a vzájemné propojení jednotlivých článků považují za klíčové. Robotické systémy KINALI poskytují datové napojení na jakýkoliv nadřazený ERP či MES systém a hbitě reagují na podněty ostatních výrobních uzlů. Současně poskytují informace o provozu, jednotlivých cyklech i statistikách. A data dokážou automatizovaně zálohovat. U zákazníků, kteří obsluhu strojů svěřili do robotických rukou kobotů AUBO, se efektivita provozu stroje zvýšila v průměru o 20 %. Díky snadné integraci a cenové dostupnosti je typická návratnost investice do 1 roku, u řady firem se pohybovala i kolem 6 měsíců.

Další článek: Rázný vstup 3D tiskárny Prusa Pro HT90 do průmyslového světa