Rázný vstup 3D tiskárny Prusa Pro HT90 do průmyslového světa

prusa

Prusa Research a.s.
— vydáno 28. června 2024

Firma českého vývojáře, podnikatele a investora Josefa Průši oznámila na veletrhu Rapid TCT v Los Angeles výrobu nové tiskárny. Model Prusa Pro HT90 je slibným přírůstkem do oblasti průmyslové aditivní výroby.

Inzerce

3D tiskárna Prusa Pro HT90 vzbuzuje rozruch nejen díky podpoře pokročilých materiálů, které běžné domácí tiskárny nedokáží zpracovat, ale i svou univerzálností. „Pokud máte ve své firmě vývojové nebo prototypovací centrum, HT90 je jediná 3D tiskárna, kterou budou vaši lidé potřebovat,“ říká CEO Prusa Research Josef Průša. „Snadno se dostanou od rychlého prototypu z PLA až k finálnímu výrobku z high-tech polymeru. Odpadá tak potřeba čekat na dodavatele nebo pořizovat úzce specializované tiskárny.“ HT90 nabízí v této oblasti možnosti, které z ní činí cenově nejdostupnější řešení pro komplexní průmyslový 3D tisk v oblastech jako je letectví, medicína, strojírenství a mnoho dalších.

Tiskárna využívá takzvanou delta kinematiku a vedle univerzálnosti sází také na vysokou rychlost, kvalitu tisku, neomezenou podporu materiálů třetích stran a bezpečnost uživatelských dat. „Tiskárna s plnohodnotným offline režimem je v průmyslu obvykle ceněna víc, než always-online zařízení s mobilní aplikací, která neustále někam posílá data,“ vysvětluje šéf divize Prusa Pro Delta, která za vývojem HT90 stojí, Vojtěch Tambor. Přesto HT90 nabízí plný uživatelský komfort a může fungovat ve třech plnohodnotných režimech – plně offline, na lokální síti a plně online. Ve třetím režimu je tiskárna zcela integrována do zabezpečené platformy Prusa Connect. „Prusa Research nikdy neshromažďuje data bez vašeho souhlasu – ani tisková data, ani data o nebo z okolí tiskárny. Jsme přesvědčeni, že tyto informace by neměly zajímat žádnou organizaci, krom té vaší, které patří, a je jedno, jestli jen testujete možnosti tiskárny, nebo pracujete na součástkách pro nový raketoplán,“ doplňuje Tambor.

V rámci beta testování se už HT90 dostala i do několika vybraných firem a používá se v praxi. „Hlavní výhodou této tiskárny je, že byla vyrobena ve skutečně průmyslové kvalitě. Mohu ji mít na stole nebo v dílně a vždy mám jistotu, že dostanu výtisky přesně tak, jak jsem je chtěl,“ říká Herbert Kretzmer z Volkswagen Academy v německém Emdenu, která patří mezi místa, kde již HT90 nějakou dobu používají.

Další článek: Prolistujte si aktuální vydání časopisu STROJIRENSTVI.CZ 2/2024