Český optický klastr se chce ucházet o miliardovou zakázku

Český optický klastr se chce ucházet o miliardovou zakázku Redakce vydáno dne 8. března 2018

O zhruba pětimiliardovou zakázku na dodávku optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty pro českou armádu se chce ucházet Český optický klastr, který nedávno vznikl v Olomouci.

V klastru je například přerovská společnost Meopta-optika či Univerzita Palackého, která má početný tým výzkumných pracovníků. Na vzniku klastru se podílel i Olomoucký kraj.

Česká armáda plánuje v příštích letech vyměnit zastaralou techniku 7. mechanizované brigády. Půjde o jednu z největších novodobých zakázek ministerstva obrany. Podle koncepce přezbrojení bude potřeba zakoupit 210 nových vozidel asi za 50 miliard korun. Ministerstvo obrany vypíše na dodávku soutěž.

První společný projekt firem a výzkumných institucí v klastru, které usilují o zakázku pro Armádu ČR na pořízení optických systémů do nových bojových vozidel pěchoty za pět miliard korun, bude představen na tiskové konferenci v příštím týdnu.

Meopta-optika loni podepsala memorandum o porozumění se společností Saab, která vyvinula systém Universal Tank and Anti-Aircraft Fire Control System (UTAAS) pro bojová vozidla CV90 z produkce společnost BAE Systems. Přerovský podnik má optický systém vyrábět. Díky technologii UTAAS může střelec v obrněnci CV90 přesně mířit nezávisle na pohybu vozidla. Podmínkou zahájení spolupráce je kontrakt na dodávku těchto bojových vozidel pro českou či některou ze zahraničních armád.

Český optický klastr si dal za cíl zlepšovat podmínky pro rozvoj optického průmyslu v České republice s důrazem na Olomoucký kraj, a to formou spolupráce podniků, veřejného a vzdělávacího sektoru.

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.