Doosan Škoda Power udržuje turbíny prakticky po celém světě

Doosan Škoda Power s. r. o.
— vydáno 28. října 2020

Elektrárenský blok Sandvik 3 ve švédském městě Vaxjö vyrábí elektřinu a teplo pro více než 100 tisíc obyvatel v okolí města. Po pravidelné inspekci se odborníci z Doosan Škoda Power dohodli s provozovatelem na generální opravě tamější turbíny ST-G20 s výkonem 39 MW.

„Opotřebení dílů se nevyhne prakticky žádné soustrojí, které je každý den v chodu a je pravidelně vystavováno vysokým teplotám a tlakům. Při správné údržbě vydrží turbína sloužit řadu let, a proto nabízíme dlouhodobý pozáruční servis s možnostmi generálních oprav nebo výměny opotřebených komponent,“ říká Jan Houdek, manažer projektu ze společnosti Doosan Škoda Power.

Prvním krokem po inspekci turbíny a dodání potřebných náhradních dílů je demontáž soustrojí, o které se starají 5–8členné týmy konstruktérů, svářečů, elektrikářů a montérů. Tým supervizují dva šéfmontéři a každý z nich má na starosti jinou část soustrojí – jeden dohlíží na turbínu, druhý má na starosti systém regulace páry. Zatímco technici ve Vaxjö dokončovali demontáž, do Plzně mezitím dorazily komponenty, které nešly opravit na místě, jako je rotor, vnitřní těleso nebo rozváděcí kola. Opačný postup čekal tým ve Švédsku v průběhu září, kdy proběhla zpětná montáž a následné najetí do ostrého provozu, ke kterému došlo 18. října.

V případech, kdy je turbínu potřeba vyměnit za novější model pro zvýšení účinnosti nebo kapacity, nabízí Doosan Škoda Power také služby retrofitu a modernizace parní turbíny vlastní i cizí výroby. Servis parních turbín znamená především generální opravy s výměnou opotřebených komponent a také dlouhodobý pozáruční servis. „Nabízíme speciální služby 3D skenování, reverzního inženýrství, systém vzdáleného sledování (Remote monitoring system), dále technické poradenství, opravu a výměnu náhradních dílů, služby poskytované na elektrárně i obrábění přímo na stavbě,“ dodává Adam Bajer, vedoucí úseku Obchod a realizace pro servisní zakázky ve společnosti Doosan Škoda Power.

Další článek: Automatizace logistiky v obřím skladu náhradních dílů