Automatizace logistiky v obřím skladu náhradních dílů

Jungheinrich (ČR) s.r.o.
— vydáno 28. října 2020

Firma Jungheinrich staví nový centrální sklad náhradních dílů pro společnost Liebherr-Werke Ehingen. Od června 2023 plánuje Liebherr zajišťovat distribuci náhradních dílů po celém světě vlastními silami.

Samotným srdcem logistického řešení, jehož je Jungheinrich jediným dodavatelem, je automatický výškový sklad se šesti uličkami pro palety s 18 000 skladovacími místy – se samonosnou konstrukcí včetně střešních a stěnových panelů. S délkou 80 metrů, šířkou 75 metrů a výškou 30 metrů dosahuje sklad působivých rozměrů. Jeho součástí je navíc automatický sklad pro drobné díly se dvěma uličkami a trojnásobnou hloubkou zakládání pro celkem 40 000 přepravek.

Tyto dva typy skladů zajistí maximální využití prostoru pro distribuci náhradních dílů společnosti Liebherr a současně zvýší manipulační výkon. Sortiment produktů vyráběných v závodu společnosti Liebherr v Ehingenu obsahuje různé velikosti moderních autojeřábů a pásových jeřábů s teleskopickým a příhradovým výložníkem: portfolio produktů sahá od 35tunových terénních autojeřábů až po obrovské pásové jeřáby s nosností 3 000 tun.

Systém řízení skladu Jungheinrich WMS (Warehouse Management System), ve spolupráci s ERP systémem společnosti Liebherr, převezme kontrolu nejenom nad automatizovaným závodem, ale i nad všemi ostatními procesy v okolí skladu, které vyžadují ruční manipulaci. Celý systém je vytvořen přesně podle požadavků společnosti Liebherr. V rámci procesu vychystávání objednávek z palet sem mimo jiné patří i příprava přepravek v režimu vícenásobných objednávek s vychystáváním/uskladňováním pomocí světelných kontrolek. Je také prováděno dodatečné vychystávání a balení objednávek do přepravních krabic. K tomu dochází na stejném místě jako příprava přepravek a také na následném pracovišti, na kterém probíhá vychystávání objednávek z palet i přepravek do přepravních krabic. Cílem je zajistit dosažení té nejvyšší efektivity a maximální transparentnosti všech intralogistických úkonů centrální distribuce náhradních dílů ve výrobním závodu společnosti Liebherr v Ehingenu.

„Logistické řešení, které jsme vyvinuli pro Liebherr, vyniká hlavně svou vysokou flexibilitou. Lze ho lehce rozšířit a je tak připraveno pro budoucí rozvoj operací s náhradními díly. Jungheinrich je zde výhradním zdrojem pro plánování, návrh projektu a samotnou realizaci,“ říká Robert Schad, projektový manažer společnosti Jungheinrich.

Další článek: Spolehlivé obrábění litiny s nástroji LOGIQ