Dormer Pramet představil inovované vrtáky, frézy a řezné destičky

Nabídka výrobků společnosti Dormer Pramet byla rozšířena o několik novinek, které se týkají řad produktů v oblasti frézování, soustružení a obrábění otvorů.

Dormer Pramet uvedl již na jaře novou generaci víceúčelových vrtáků z monolitního karbidu, která se pyšní vysokou úrovní výkonu a také hospodárností. Force X je nové skupinové označení řady vrtáků nahrazující sortiment produktů MP-X. I přes to, že se jedná o novinky, všechny stávající kódy produktů byly zachovány. Inovace najdeme v geometrii, konstrukci rohů a úpravě hran. Týkají se typů 3×D R457 a R458, a dále 5xD R453 a R454, čímž se nyní řadí na stejnou úroveň s nově zaváděným typem 8×D R459.

Čas pro další generaci

Díky zachování povlaku na bázi titanaluminiumnitridu (TiAlN) zůstává i nadále možnost využít vrtáky pro použití u široké škály materiálů včetně různých ocelí a litin. V rámci vylepšení mají nyní všechny vrtáky řady Force X technologii Continuously Thinned Web (CTW – průběžně zúžené jádro), která zajišťuje velmi pevnou konstrukci jádra a snižuje nároky na přítlačnou sílu při vrtání.

Konzistentní úprava hran vrtáků chrání řeznou plochu a zabraňuje tak předčasnému narušení řezné hrany a odprýskávání. Pevná konstrukce rohů u celé produktové řady zvyšuje také stabilitu a snižuje síly, které na vrták působí při opouštění obrobku. Mikrozrnný karbidový substrát spolu s TiAlN povlakem zajišťují vysokou otěruvzdornost a delší životnost nástroje, 140° geometrie děleného hrotu umožňuje přesné vystředění a malou přítlačnou sílu.

Vrtáky jsou dodávány jak bez vnitřního chlazení, tak i s vnitřním chlazením zvyšujícím účinnost v řezu a odvod třísek, díky čemuž nová řada Force X přináší právě vysokou produktivitu a vyšší výkon.

Na trh byly uvedeny také nové karbidové středicí navrtáváky a vrtáky pro metrické závity, a to vrták R6011 sloužící pro rychlé a přesné vystřeďování a typ R7131, který představuje sdružený nástroj – vrták i záhlubník zároveň. R7131 se dodává ve specifických velikostech pro vrtání otvorů pro metrické závity. Oba dva výše zmíněné typy mají povlak TiAlN, jenž prodlouží životnost těchto nástrojů.

Force X je nové  skupinové označení řady vrtáků nahrazující sortiment produktů MPX.

Vrtáky Hydra určené pro litinu

Rozšířena byla také řada vrtáků Hydra s vyměnitelnou karbidovou hlavou o novou variantu určenou speciálně pro litinu. Stávající program Hydra, který již zahrnuje typy pro ocel (R950) a korozivzdornou ocel (R960), byl doplněn o hlavu R970. Všechny tři hlavy jsou vhodné pro použití se stávající řadou těl vrtáků z rychlořezné oceli (HSS). Klíčovým znakem této řady je, že nabízí snadnou a rychlou výměnu hlavy, aniž by bylo nutné vyjmout tělo vrtáku ze stroje, čímž se minimalizuje přerušování výrobního procesu. Dodává se v délkách 3×D, 5×D a 8×D a všechny vrtáky Hydra mají otvory pro chladicí kapalinu. Přesné dosednutí hlavy na tělo maximalizuje tuhost nástroje, což umožňuje dosáhnout špičkové přesnosti otvorů a přesných tolerancí. Každý typ hlavy je vyroben z mikrozrnného karbidu, čímž zajišťuje vynikající kombinaci tvrdosti a houževnatosti. Její povlak na bázi titanaluminiumnitridu (TiAIN) přináší vysokou odolnost proti oxidaci a opotřebení a představuje další ochranu v případě abrazivních materiálů, jako je litina.

Opět je zde pevná konstrukce rohů. Ta zvyšuje stabilitu při vrtání a snižuje síly, které na vrták působí při opouštění obrobku. Díky tomu lze dosáhnout vyšší kvality povrchu a nedochází ke vzniku otřepů. Nalezneme zde též 140° geometrii.

Vrtáky Hydra jsou speciálně určeny pro vrtání litiny.

Jedna fréza, více možností

Nová univerzální řada fréz SOD05 a destiček tvoří významnou část jarních novinek. Tyto produkty obohacují sortiment o adaptabilní možnost použití široké škály destiček a operací od hrubování až po dokončování. Frézy SOD05 snižují dobu potřebnou na výměnu nástroje a náklady na skladové zásoby díky univerzálnímu lůžku schopnému nést osmihranné, kruhové a čtvercové destičky.

Dodávají se v průměrech od 32 do 125 mm a jsou určeny pro čelní frézování, frézování do rohu, frézování drážek, zapichovací frézování v ocelích včetně korozivzdorných, litinách i neželezných materiálech. Pro tuto řadu lze využít nabízené osmihranné (OD), kruhové (RD) a čtvercové (SD) destičky. Osmihranné destičky s osmi řeznými hranami vynikají nízkým řezným odporem a jsou určeny především do oblasti ekonomického a produktivního rovinného frézování. Břitové destičky RD jsou velmi univerzální a vhodné pro hrubování s velkým posuvem i kopírovací frézování. Destičky SD mají čtyři řezné hrany, umožňují 90° frézování do rohu a dovolují využít velkou hloubku řezu až do 10 mm. Všechny typy destiček mají stejnou radiální a axiální polohu řezných hran (průměr i délku nástroje), což je užitečné pro veškeré frézovací operace.

Na trh byly uvedeny také nové řady fréz SSO05O o průměrech 12–40 mm, které rozšiřují nabídku ekonomického frézování do rohu. Pro tyto frézy byla vyvinuta řada destiček SOMT 05. Tyto jednostranné destičky mají čtyři řezné hrany, jsou vhodné pro univerzální obrábění a umožňují hloubku řezu až do 4,5 mm. Destičky mají pozitivní geometrii s úzkou fazetkou a jsou určeny pro frézování do rohu, čelní frézování, frézování drážek a zapichovací frézování do ocelí, korozivzdorných ocelí a litin.

Rozšiřování možností

V rámci nových výrobků pro rok 2017 byly představeny také nové utvařeče pro soustružení a loupání tyčí.

Geometrie NRM pro soustružení je určena pro hrubování a polohrubování korozivzdorných i nízkouhlíkových ocelí. Byla navržena pro nepřetržitou a hromadnou výrobu a zajišťuje konzistentní výkon a velký posuv. Utvařeč NRM se dodává jak pro oboustranné, tak pro velké jednostranné destičky, má vynikající utvářecí vlastnosti a lze jej použít také pro soustružení korozivzdorných ocelí i při menších posuvech bez rizika zpevnění obráběného materiálu.

Novinkou je také nový utvařeč pro loupání tyčí z korozivzdorných ocelí, ocelí a superslitin. Utvařeč MM je vhodný pro hrubovací až dokončovací operace. Geometrie MM má širokou fazetku zajišťující vysokou stabilitu řezné hrany a je dodávána ve třech provedeních řezné hrany: S01 je pro tvrdé materiály, S02 pro střední tvrdost a S03 se stabilizační fazetkou na hlavní řezné hraně pro měkké materiály.

Geometrie MM se dodává na destičkách LNGF pro hrubování až dokončování, RNGH pro hrubování a WNGF pro hrubování až dokončování. Tato geometrie je nabízena ve výkonných materiálech s MTCVD povlaky T7325, T9315 nebo s PVD povlakem T6310. Díky dobrému tvaru třísky s rovnoměrným rozložením řezných sil je utvařeč MM vhodný i pro velké posuvy v náročných podmínkách.

Utvařeč NRM je vhodný pro loupání tyčí z korozivzdorných ocelí a superslitin.