Expozice NSK na veletrhu EMO Hannover bude zaměřena na kuličkové šrouby

Firemní aktuality NSK Polska Sp. z o. o.
— vydáno 4. července 2023

Procesy obrábění a tváření jsou jen tak dobré, jak dobré jsou součásti výrobních strojů. Již mnoho desetiletí splňují kvalita a výkon kuličkových šroubů NSK požadavky na rychlost a přesnost obráběcích strojů. Šrouby mají zároveň malou hlučnost a snižují spotřebu energie. Veletrh EMO Hannover 2023 (18. až 23. září) poskytne společnosti NSK příležitost pro prezentaci nejnovějších pokroků v této důležité oblasti techniky.

Inzerce

Mezi těmito kuličkovými šrouby bude i nová generace produktů NSK pro vysoce přesné obráběcí stroje. Díky menším nepřesnostem pohybu a absenci druhého píku kvadrantové chyby zlepšují kuličkové šrouby nové generace NSK produktivitu tím, že umožňují dosáhnout kvalitnějšího povrchu a omezují potřebu hlazení a leštění povrchu obráběných forem, zápustek a dalších velmi přesných dílů. Snížení točivého momentu navíc přináší významné úspory energie.

Kuličkové šrouby nové generace NSK umožňují téměř dokonalou eliminaci druhého píku kvadrantové chyby, takže není třeba kompenzovat jej nastavením parametrů. Až o 20 % nižší kolísání třecí síly navíc přispívá i k omezení výšky prvního píku.

Další novinkou ve stánku budou kuličkové šrouby NSK s nízkým ztrátovým teplem. Mezi vlastnosti tohoto inovativního produktu patří o 45 % nižší ztráty třením, a tedy menší tvorba tepla než u běžných systémů se stejnou tuhostí, což uživatelům pomáhá udržovat přesnost polohování. Nové kuličkové šrouby s malým ztrátovým teplem také přispívají ke snížení spotřeby energie snížením nebo odstraněním potřeby chlazení. Dalším přínosem je, že produkt má přibližně o 65 % menší moment dynamického předpětí než běžné výrobky se stejnou tuhostí.

Dalšími novými kuličkovými šrouby na veletrhu bude řada supertrvanlivých šroubů HTF pro aplikace s velkým zatížením. Tato inovativní produktová řada nabízí ve srovnání s konvenčními kuličkovými šrouby až dvojnásobnou trvanlivost, a to především díky optimalizaci rozložení zatížení v různých oblastech oběhu kuliček. Kuličkové šrouby s mimořádnou trvanlivostí zajišťují úsporu zdrojů tím, že prodlužují životnost strojů a umožňují zmenšit jejich velikost. Jsou proto ideální pro výrobní stroje, které přecházejí kompletně na elektrické pohony, jako jsou např. vstřikovací stroje a servolisy.

Na veletrhu EMO doplní společnost NSK svou řadu vysoce trvanlivých kuličkových šroubů HTF o řadu S-HTF, která pro aplikace s vysokým zatížením a kontaminací využívá patentovanou tepelně zušlechtěnou ocel Tough Steel. Šrouby mají přibližně 2,2krát delší únavovou životnost a až 1,8krát vyšší nosnost než konvenční řešení. Jde o první použití oceli Tough Steel u kuličkových šroubů na světě.

Na jiném místě ve stánku se společnost NSK chystá propagovat své vysoce odolné kuličkové šrouby, které se vyznačují specifickou povrchovou úpravou oběžné dráhy, jež potlačuje opotřebení a umožňuje prodloužit intervaly údržby, a to i v mechanismech s krátkým zdvihem. Společnost také představí své vysokorychlostní kompaktní kuličkové šrouby s malou hlučností, které splňují požadavky normy DIN a zajišťují rozměrovou a toleranční kompatibilitu pro obráběcí stroje používané v Evropě.

Další oblastí zaměření expozice NSK na veletrhu EMO budou lineární vedení, zejména nová řada DH/DS s více než dvojnásobnou trvanlivostí ve srovnání s konvenčními vedeními NH/NS. Společnost NSK také představí své již zavedené válečkové vedení řady RA s vysoce prachotěsnými těsněními, která zabraňují vniknutí nečistot do vedení.

V expozici ložisek NSK na veletrhu EMO budou představena vysokorychlostní kuličková ložiska ROBUSTDYNA s velkou únosností. Poprvé se v Evropě objevuje použití ložisek s většími kuličkami, které mají oproti předchozí generaci až o 15 % větší únosnost.

Dále bude na veletrhu ve stánku NSK představeno mazivo ROBUSTGRD, které zvyšuje odolnost proti zadření a používá se ve vysokorychlostních ložiskových vřetenech.

Návštěvníci se také seznámí s klecí SURSAVE (TSR) pro kuličková ložiska s kosoúhlým stykem, která snižuje spotřebu energie, množství ztrátového tepla, vibrace a hluk a je vhodná zvláště pro ložiska vřeten obráběcích strojů. Kompletní sortiment ložisek určených pro obráběcí stroje doplní řady vysoce přesných ložisek NSK a vysokorychlostních ložisek pro motory. Kuličková ložiska s kosoúhlým stykem ve ztenčeném provedení jsou vhodná například pro roboty. 

Další článek: Jak jsme daleko s digitální transformací?