Firma IBM představila nejvýkonnější superpočítač

Redakce Redakce
— vydáno 14. června 2018

Americká společnost International Business Machines (IBM) má nejvýkonnější superpočítač na světě. Do pozice světové jedničky se tak IBM vrací po více než pěti letech.

Superpočítač Summit se může pochlubit výkonem 200 petaflopů, zatímco výkon dosavadního lídra, čínského Sunway je 93. Petaflop vyjadřuje biliardu početních úkonů za vteřinu. Jeho skutečný význam však může spočívat v něčem jiném, než jsou prosté zpracovatelské schopnosti. Využívá totiž novou počítačovou strukturu, aby si mohl poradit s obrovským množstvím dat nezbytným pro umělou inteligenci.

Systém, který stál asi 200 milionů dolarů (téměř 4,4 miliardy Kč), zvládl za jednu hodinu výpočty, které by stolnímu počítači trvaly 30 let.

Spojené státy i Čína jsou spolu s Japonskem třemi superpočítačovými velmocemi světa. Na žebříčku 500 nejvýkonnějších počítačů na světě Top500 Čína loni odsunula USA na druhé místo. Disponuje 202 superpočítači, což je nejvyšší počet za 25 let, odkdy se tento žebříček zveřejňuje. USA mají 143 superpočítačů, což je naopak nejnižší údaj za dobu sledování. Na třetí příčce je Japonsko s 35 přístroji.

Další článek: ABB slavnostně otevřela novou linku