Firma Osvald Jensen investovala do nových technologií

Redakce Redakce
— vydáno 4. dubna 2018

Dánský výrobce převodových ústrojí významně zvýšil produktivitu obsluhy svých CNC strojů, zkrácením délky obráběcího cyklu téměř o polovinu díky duálnímu gripperu od společnosti On Robot.

Osvald Jensen nově využívá ve výrobě kolaborativní roboty osazené grippery RG2 k obsluze CNC strojů. Robot s pomocí gripperu naloží surový materiál do stroje a po jeho obrobení jej opět vyjme zpět ze stroje. Jedná se o ideální řešení běžného rutinního procesu, přesto však ve firmě našli prostor k jeho zlepšení.

Po nasazení dvojitého gripperu bylo jasné, jak velký rozdíl je mezi oběma koncovými nástroji. Zatímco jednoduchý gripper dokáže zadaný úkol zvládnout za 27 sekund, dvojitý gripper za méně než 15 sekund, tedy o 12 sekund rychleji na každý cyklus. Podařilo se tak významným zůsobem zvýšit produktivitu s minimálními dodatečnými náklady.

V současné době mohou roboty osazené grippery On Robot pracovat prakticky nepřetržitě a bez potřeby stálé přítomnosti operátora. Jedinou podmínkou je pravidelné doplňování zásobníků surovým materiálem. Mezi další výhody patří, že pracovníci jsou ušetřeni monotónní, rutinní činnosti. Neočekávaným vedlejším efektem se navíc ukázalo zvýšení přesnosti obrábění, a to z důvodu pravidelného cyklu a stabilnějších podmínek na pracovišti, které nyní není tolik ovlivňováno změnami teploty a vlhkosti.

Firma vynaložila hodně nákladů na CNC stroje a díky kolaborativním robotům a koncovým nástrojům On Robot dokáže velmi efektivně automatizovat jejich obsluhu a navýšit tak svoji konkurenceschopnost.

Další článek: Firma Brück AM už patří do skupiny Třineckých železáren