IDET 2023: Obranný průmysl se právem těší zvýšené pozornosti

Veletrhy Brno, a. s.
— vydáno 18. května 2023

V termínu 24. až 26. května se na brněnském výstavišti uskuteční veletrh IDET, který má prestižní pozici nejen v rámci naší republiky, ale celé Severoatlantické aliance. Již 30 let nabízí přehlídku obranného průmyslu, souběžně je možné navštívit veletrhy PYROS a ISET, který se věnují požární a bezpečnostní technice.

Inzerce

Veletrhu IDET se letos účastní rekordní počet vystavovatelů. Přihlášeny jsou firmy jako Agados, Aselsan, BAE SYSTEMS, CROY, CZECHOSLOVAK GROUP, Česká zbrojovka, Diehl Defence, e.sigma, Elbit Systems, EVPÚ Defence, IAI – Israel  Aerospace  Industries, KMW, Lockheed Martin, L.P.P. holding, Nexter Systems, OMNIPOL, PRAGA-Export, Saab Technologies, SKUPINA, STV GROUP nebo SVOS. Chybět nebudou ani státní podniky LOM PRAHA, Vojenský technický ústav, Vojenský výzkumný ústav a VOP CZ. Veletrh nabídne silnou účast německých firem a vrací se řada vystavovatelů z Turecka. Dále se bude prezentovat i Ministerstvo obrany Slovenské republiky.

Expozice Ministerstva obrany a Armády ČR nabídne řadu zajímavých exponátů

Ministerstvo obrany a Armáda ČR se tento rok představuje na veletrhu IDET s expozicí, která je tematicky zaměřena na 30 let od založení armády. Cílem tématu je ukázat posun v rámci modernizace AČR, který proběhl za posledních 30 let. Návštěvníci budou mít možnost vidět rozdíl mezi starší a novou technikou i vybavením, což jim umožní získat lepší představu o tom, jak se armáda za posledních 30 let změnila. Mezi vystavenými exponáty budou například protichemické vozidlo BRDM-2, které bylo používáno během války v Zálivu, a jeho moderní nástupce IVECO LOV CBRN. Zájemci uvidí také protiletadlové komplety STRELA S2-M a moderní RBS-70NG, velitelsko-štábní vozidlo R-5M Bečva na podvozku BVP-1 a oproti němu kolové obrněné vozidlo velitelsko-štábní TITUS. Na venkovní expozici se představí jeden z nejnovějších a nejvíce sledovaných přírůstků v rámci armádní techniky, a to hlavní bojový tank Leopard 2A4, který zde bude umístěn hned vedle tanku T-72 M1. Z nových akvizic budou na venkovní ploše k vidění také mobilní rušič STARKOM na podvozku Tatra či 3D radiolokátor MADR. Technologický pokrok bude ukázán také na expozici ručních zbraní, kde budou vedle sebe vystaveny nejnovější modely útočných pušek BREN II, včetně příslušenství, a původní československá SA vz. 58. Součástí vnitřní expozice budou také vitríny ukazující vývoj uniforem a výstrojních doplňků české armády za posledních 30 let.

Start-up Innovation Pavilion i Zlatý IDET

Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky se po úspěšné premiéře vrátí projekt Start-up Innovation Pavilion, který nabídne možnost seznámit se s nabídkou inovativních start-upů v oblasti obrany a bezpečnosti. Chybět nebude ani ocenění Zlatý IDET pro nejlepší exponáty veletrhu. 

Terénní polygon a odborný doprovodný program

Lákadlem bezpečnostních veletrhů je venkovní IDET ARENA, tedy terénní polygon pro dynamické ukázky vojenské, hasičské a policejní techniky. Kromě polygonu je připravován i další doprovodný program. Po celou dobu konání veletrhu se budou odehrávat dvě významné konference – International Conference on Military Technology a International Conference Defence & Strategy.

Prezentace všech složek IZS

Společně s veletrhem IDET se konají také Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb PYROS a Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET. Jde o jedinečnou příležitost pro prezentaci všech složek integrovaného záchranného systému. V pavilonu F se budou prezentovat Hasičský záchranný sbor ČR, Policie ČR, Celní správa ČR, Správa státních hmotných rezerv ČR, Vězeňská služba ČR i Městská policie Brno.

Další článek: Nová linka na plošné spoje zahajuje provoz v Trutnově