Komentář Libora Sedláčka: Rok 2023 bude zlomový

Komentář Libora Sedláčka: Rok 2023 bude zlomový GUMEX, spol. s r.o. vydáno dne 17. ledna 2023

GUMEX zaznamenal v minulém roce navzdory zásadním ekonomickým výzvám nejúspěšnější výsledky ve své historii. Rozšířil své působení na německém a rakouském trhu a otevřel novou pobočku v Plzni. Mezi největší překážky patřila energetická krize, nedostatek materiálů a obchodní nejistota.

Na přelomu roku se zdálo, že potíže v dodavatelském řetězci jsou téměř vyřešeny, přišla však válka, zdražení energií a nedostatek surovin. „Důsledek byl nasnadě – další zdražení vstupních materiálů, které se během léta na chvíli ustálilo, aby na podzim opět podražilo vše, co je vyrobeno z pryže a plastů. Celá situace významně zatřásla stavem u klientů i dodavatelů,“ hodnotí Libor Sedláček, spolumajitel tuzemské společnosti GUMEX, spol. s r.o.. Firma se od roku 1994 zabývá výrobou produktů z pryže, jako jsou průmyslové hadice a těsnění na míru.

„Je obdivuhodné, kolik nejistoty museli podnikatelé a zaměstnanci za poslední tři roky zvládnout. Ve vedení firem jsou teď vlastně krizoví manažeři. V tomto roce pro nás bude naprosto klíčová sehranost západních států a exportní aktivity – nejen naše, ale i našich odběratelů,“ doplňuje Sedláček.

Energetická krize významně dopadá na celou řadu českých firem a vysoké ceny vytváří nebývalý tlak na jejich fungování. „Krizi navzdory se nám podařilo udržet skvělý personál čítající 135 lidí, otevřít novou pobočku v Plzni. Velkou mírou k tomu přispělo i rozšíření exportu do Německa a Rakouska,“ vysvětluje Sedláček.

Na velikosti (zákazníka) nezáleží

Firma přišla v loňském roce s řadou novinek pro své zákazníky. Malí objednavatelé ocení například chytrá vylepšení webových stránek, která usnadňují nákup. „Když nakupující nepotřebuje hadice nebo těsnění v metráži v jednom kuse, systém mu sám nabídne varianty délek často s cenovým zvýhodněním tak, aby množství pokrylo zákazníkovu potřebu,“ říká Libor Sedláček. Pro rozsáhlejší spolupráci GUMEX zavedl konfigurátor poptávky, který podrobně provede zákazníka například celým procesem výběru dopravníkového pásu. 

Firma také průběžně inovuje své procesy a strojní technologie. V minulém roce začala vyrábět ploché výrobky a zpracovávat porézní i kompaktní pryže, plstě či samolepky v sériích. „Díky této technologii dokážeme vysekávat například samolepky v požadovaných tvarech, které zákazník následně přenese na jeden nebo více lepených výrobků,“ vysvětluje Sedláček její možnosti. 

Společnost GUMEX je aktivní i na Slovensku, kde její dceřiná firma GUMEX SK zažila také rekordní rok, a i tam už zpracovává materiál na třech plotrech a dvou vodních paprscích. Novým vysokotlakým vodním paprskem řeže převážně dlažbu v oblasti stavebnictví, kde tato technologie nachází stále větší uplatnění. 

Příspěvek zatím nikdo neokomentoval. Buďte první.