LAPP vyrobil kabely pro vlaky Korea Train eXpress

Redakce Redakce
— vydáno 27. června 2017

Odborníci se domnívají, že roční potenciál pro kabelová řešení v odvětví železniční dopravy činí přibližně 500 milionů EUR. Do tohoto oboru se rozhodla zapojit i skupina Lapp a v loňském roce představila portfolio kabelů a kabelového příslušenství.

Vysokorychlostní vlak KoreaTrain eXpress (KTX)

Skupina Lapp musela překonat řadu překážek, aby získala přístup na tento trh – největší výzvou byly přísné bezpečnostní normy. Všechny použité výrobky musí totiž splňovat nejvyšší požadavky na bezpečnost, přičemž zvlášť důležitou roli hraje protipožární prevence. Všichni dodavatelé musí také splnit požadavky IRIS (International Railway Industry Standard), takže výrobní závody Lapp musely podstoupit další certifikaci. 

Vysokorychlostní vlak s kabely ÖLFLEX® TRAIN 

Jedna z prvních významných objednávek přišla z Koreje. Lapp dodal společnosti Hyundai-Rotem, osmému největšímu výrobci kolejových vozidel, přibližně 100 kilometrů kabelu ÖLFLEX® TRAIN pro vysokorychlostní vlaky KoreaTrain eXpress (KTX). KTX spojuje stanici Suseo východně od hlavního města Soulu s Mokpo na jihozápadě a Busan na jihovýchodě a na své trase může dosáhnout rychlosti až 300 km/h. „Jedná se o první velký projekt s napájecími kabely Lapp pro osobní a vysokorychlostní vlaky," říká Lance Lee, marketingový manažer společnosti Lapp Korea. V Hyundai-Rotem byli s řešením Lapp spokojeni a Lapp Korea proto následně obdržela smlouvu na kabely pro použití na nové linii KTX, která má napojit města Soul a Kangnung. Tím se zkrátí čas cesty ze 4 hodin 35 minut na 1 hodinu 52 minut. Navíc tato nová linka otevře spojení do Pchjongčchangu, kde se chystají Zimní olympijské hry v roce 2018. 

Společnost Lapp Korea vyvinula tři speciální železniční kabely pro vysokorychlostní vlaky: připojovací kabel (ÖLFLEX® TRAIN GKW 300V) a dva vysoce flexibilní kabely (ÖLFLEX® TRAIN 4GKW HF 1800V a ÖLFLEX® TRAIN 9GKW HF 3600V). Ty se používají jako spojovací kabely mezi vagony a musí být schopny trvale odolávat velmi malým poloměrům ohybu. 

Krátké dodací lhůty i střih na přání zákazníků   

Vedle kabelů ÖLFLEX® TRAIN nabízí nové portfolio produktů Lapp pro kolejová vozidla i datové kabely UNITRONIC®, datové komunikační systémy ETHERLINE®, průmyslové konektory EPIC®, kabelové vývodky SKINTOP® a označovací systémy FLEXIMARK® – všechny produkty splňují požární požadavky normy EN 45545.

Kabely Lapp pro oblast kolejových vozidel jsou mimořádně odolné díky zesíťování izolace kabelů elektronovým paprskem, které se provádí ve výrobním závodě skupiny Lapp v Koreji.

Mezi Lappem a ostatními výrobci existují podstatné rozdíly v oblasti služeb zákazníkům. V minulosti bylo například obtížné, aby výrobci v železničním průmyslu nakupovali kabely v malých nebo nestandardních délkách. V závislosti na typu kabelu museli zákazníci dříve kupovat nejmenší velikosti balení 500 a 1000 m. V Lappu je však nyní možné kabelzkrátit na požadovanou délku. Zákazníci tedy mohou objednávat i krátké délky kabelů, počínaje délkou 100 metrů. Lapp si klade za cíl stanovit nové standardy i pokud jde o dodací lhůty: garantuje dodání do 24 hodin pro standardní výrobky, které drží skladem. Skupina Lapp chce tímto překonat dodací lhůty obvyklé pro železniční průmysl a dodávat produkty o několik týdnů rychleji než konkurence – navíc s možností objednat kabely přes e-shop. Spolehlivé a rychlé kabelové řešení tak mají výrobci drážních aplikací na dosah ruky…

Další článek: GE Aviation Czech podepsala spolupráci s českou firmou ATG