Lean Motor LM kombinuje to nejlepší z tradičních pohonů

REM-Technik s.r.o.
— vydáno 15. března 2018

Motor, který není ani synchronní, ani asynchronní a přitom má ty nejlepší vlastnosti z obou, představí na letošním veletrhu AMPER společnost REM–Technik.

Snahu vyvinout motor, který není servomotorem a ani asynchronním motorem, již několik let projevují různé společnosti. Na konci roku 2017 německý lídr v oblasti pohonné techniky, společnost Stöber, představila první funkční pohon, který nelze zařadit ani do jedné z již známých kategorií. Na trhu se tak objevuje novinka mezi pohony – LeanMotor. 

Společnost při vývoji pohonu využila všechny své znalosti, které výrobou motorů získávala už od roku 1943. V tomto roce firma Stöber představila trhu svůj první motor. V současnosti je Stöber hodnocen, jako stabilní společnost s neustále probíhajícím vývojem pohonů. Společnost si svoji pozici na trhu dokázala udržet díky tomu, že jejich výrobky jsou kvalitní a mají i dlouhou životnost.

S novými LeanMotory k větší efektivitě

Při vývoji LeanMotoru v Německu dbali na to, aby se výsledný výrobek vykazoval těmi nejdůležitějšími vlastnostmi pod heslem „S novými LeanMotory k větší efektivitě.“ U LeanMotoru se tak setkáváme s vysokou účinností dosahující až 96 %, nízkou spotřebou energie, kompaktností i dlouhou životností. Výkonem LeanMotor dosahuje stejného výkonu jako motory asynchronní, přitom je ale mnohem menší, a současně cenově dostupnější než servomotor. 

LeanMotor zcela vynechává poziční enkodér, v menším provedení je schopný nabídnout stejný výkon jako motor asynchronní. Při použití řídicí jednotky Stöber, umožní LeanMotor nastavit otáčky a točivý moment na libovolnou hodnotu i bez enkodéru. Výsledkem je kolísání otáček nižší než 1 % a přesnost polohování ±1°. 

Tím, že motor neobsahuje žádnou elektroniku, je možné tento typ pohonu použít i v aplikacích, kde se očekávají vibrace. Snadné je i připojení, které obstará pouze jeden kabel. 

LeanMotor na veletrhu AMPER

LeanMotor byl poprvé představen na veletrhu SPS IPC Drives, kde jej společnost Stöber prezentovala, jako „Novinku, která překlene propast mezi motory asynchronními a servomotory.“ Pod stejným heslem můžete LeanMotor vidět i na veletrhu AMPER, kde jej v hale V na stánku 5.03 představí společnost REM-Technik. LeanMotor zde bude možné spatřit vystavený, ale i přímo v provozu. 

Další článek: Vítkovické strojírny zřejmě čeká insolvence