Vítkovické strojírny zřejmě čeká insolvence

Redakce Redakce
— vydáno 16. března 2018

Vítkovické strojírny na sebe tento týden podají návrh na insolvenci. Většina z jejich 650 zaměstnanců dostane výpovědi.

Pro vyhlášení insolvence se firma rozhodla po krachu dvoutýdenního jednání s možným investorem. 

"Rozhodli jsme se podat návrh na insolvenci, přestože jsme se snažili této situaci zabránit, ale v důsledku posledního vývoje nám nic jiného nezbývá. Úpadku se těžko dá zabránit. Určitě bude následovat propouštění v nemalém rozsahu," řekl jednatel společnosti Michal Pivoda. Rozsah propouštění bude ještě upřesněn, ve hře je více variant. Společnost se snaží udržet pokračování výroby, byť v menším rozsahu.

Do firmy měl vstoupit zakladatel holdingu Czechoslovak Group Jaroslav Strnad, který před dvěma dny oznámil vstup do jiné ostravské firmy, Vítkovic Heavy Machinery ze strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka.

"Toto jednání se jevilo ještě minulý pátek velmi reálné, v podstatě jsme se dohodli na parametrech. Nicméně v pondělí na závěrečném jednání jsme se nedohodli, bylo nám oznámeno, že jeho zájem již netrvá. Na základě toho jsme dospěli k tomu, že není již jiná varianta než vyhlásit insolvenci," upřesnil Pivoda.

V podniku se dál vyrábí, zaměstnanci ale už za leden nedostali výplatu, jenom asi tři čtvrtiny z nich zálohu 2500 korun. Pivoda řekl, že insolvenční návrh firma podá právě i s ohledem na zaměstnance.

Další článek: AVIA Motors získala homologaci pro nové vozy