Moderní produkty pro kompletní automatizaci

Redakce KOPTA, s.r.o.
— vydáno 12. ledna 2021

Kompletní přípravek nebo robotickou buňku vám zatím sice nedodají, nicméně očekávat můžete pestrý výběr a rychlou dodávku komponent, z nichž se tyto celky skládají. Tak popisuje nabídku firmy KOPTA její jednatel Ivan Kopta.

Inzerce

Rodinná firma KOPTA z Hradce Králové je letitým a spolehlivým partnerem nástrojáren a výrobních podniků v oblasti automatizace strojírenské výroby. Nosným a nejdůležitějším programem jsou prvky a technologie od firem patřících do skupiny TÜNKERS, kterou na českém trhu společnost KOPTA zastupuje. Snad každému, kdo se v této oblasti dobře orientuje automaticky naskočí, že se jedná o prvotřídní upínací techniku, a to jak v segmentu pneumatických, tak i ručních upínačů. „TÜNKERS však nejsou jen upínače a zákazníkům nabízí mnohem víc, stejně jako my,“ říká v krátkém rozhovoru Ivan Kopta.

V jakých oblastech, mimo upínací techniky, je značka TÜNKERS dále aktivní? 

Ivan Kopta, KOPTA: Naší kompetencí ověřenou v mnoha aplikacích, tedy nejen v automobilovém průmyslu, jsou i segmenty formování a otáčení. Co se týká formování, můžeme zákazníkům nabídnout ucelenou paletu prvků pro děrování, prostřihování, klinčování a značení. Není výjimkou, že v jednom pracovním kroku děrujeme více otvorů, například zavěšení předních tlumičů, což představuje zhruba čtyři až pět otvorů různých průměrů. Přičemž tyto otvory nemusí být výhradně kruhové. Oblast otáčení pak představují produkty EXPERT-TÜNKERS. Jedná se o palety otočných stolů, ať již s pevným dělením, či volně programovatelných. Zajímavou variantu představuje otočný stůl velkého průměru, jenž umožňuje umístění robota uprostřed polohovatelných přípravků. Další nástavbou na otočném stole umožňujeme i výškové ustavení přípravku. Možnosti jsou zkrátka pestré a odvíjí se od individuálních požadavků našich zákazníků. 

Nedílnou součástí automatizace je manipulace. Nabízíte nějaké aplikace pro tuto oblast? 

Pochopitelně ano, neboť automatizace by byla bez kvalitní a spolehlivé manipulace poloviční. Prostřednictvím produktové skupiny GREIFERY dokážeme nabídnout zákaznická řešení pro manipulaci s díly v rámci automatizovaných výrobních procesů. Ať již jde o uchopovače postavené na základě systému Eurogreifer nebo ve standardu TRR, který je sestaven z kruhových profilů či TOS. Systém TOS je výsledkem vývoje značky TÜNKERS a spojuje výhody Eurogreiferu a trubkových systémů. Podobnou produktovou skupinou je pozicování, kde nabízíme ucelenou škálu prvků, jako jsou naklápěcí jednotky, lineární vedení, válce pro vysouvání centrovacích kolíků a centrování kruhových dílů. 

Z minulých příspěvků společnosti KOPTA víme, že se věnujete také oblasti svařování. 

Máte pravdu, v oblastech svařování a lepení máme zákazníkům skutečně co nabídnout. Na základě blíže stanovených požadavků poskytneme nejen svařovací kleště, a to jak stacionární, tak i robotické, ale i systémy pro nanášení lepidel těsnicích hmot a mnohem víc. Svoji kompetenci v oboru svařování i nanášení lepidel apod., posílila společnost TÜNKERS přijetím firmy NIMAK do své skupiny, k němuž došlo v červenci tohoto roku prostřednictvím převzetí kontrolního kapitálového podílu. 

Najdeme v nabídce firmy TÜNKERS nějaké novinky? 

Samozřejmě, každá společnost chce být úspěšná a jejím cílem je nabídnout trhu nejlepší a moderní produkty. Relativně novou produktovou skupinou jsou u TÜNKERS například automatické vozíky AGV, které však své kvality již nyní prokazují u předních výrobců automobilů jako je Volkswagen, General Motors nebo Mercedes- Benz. Vozíky AGV dokážeme integrovat do dopravníkových systémů, kde umožňují přerušit dopravník například u průjezdné komunikace a pokračovat za ní. Ať již ve své výrobě potřebují zákazníci zajistit akumulaci dílů na dopravníku před či za pracovištěm, nebo zajistit automatizovanou logistiku vozíky AGV v rámci svého provozu, to vše je v našich silách a rádi pomůžeme. 

Společnost KOPTA však nezastupuje jen značku TÜNKERS, je to tak? 

Ano je to tak, a byť prozatím stále neumíme dodat kompletní přípravek nebo robotickou buňku, jsme kompetentním partnerem všech dodavatelů při výběru a dodávce komponent z nichž se tyto celky skládají. Mimo produktů TÜNKERS tak dodáváme i produkty od firem Bräuer Systemtechnik, tedy systémy pro údržbu a výměnu bodovacích čepiček, IPM Elektromatic, bezpečnostní brány a laserové kabiny, nebo technickou keramiku a svařovací elektrody pro navařování matic a šroubů od výrobce DOCERAM. 

Závěr rozhovoru věnujme aktuální situaci. S jakými omezeními se vaše společnost potýká, například v rámci dodávek?

I v dnešní době probíhající pandemie covid-19 jsme my a naši dodavatelé nebyli donuceni omezit naše dodávky a jsme svým zákazníkům stále plně k dispozici. Jediné omezení, k němuž jsme prozatím přistoupili, je práce v režimu home office a omezení našich vlastních přepravních kapacit, jež v přepravě ze zahraničních výrobních závodů, pokud je to možné, nahrazujeme externími dopravci. Samozřejmě nás mrzí zrušení brněnského MSV, kterého se společně s firmou TÜNKERS účastníme již více než dvacet let a vnímáme jej jako důležitou součást komunikace se zákazníkem. Do doby, než budeme moct naši nabídku představit osobně, mohou zákazníci samozřejmě stále čerpat informace z našich webových stránek a v ideálním případě se obrátit přímo na nás. Jak se totiž ukazuje, osobní kontakt stále zůstává na špici a je nenahraditelný. Rozhodně všem děkujeme za důvěru a zůstaňte zdraví. 

Další článek: Válcované díly z práškové metalurgie mohou zvýšit komfort elektromobilů