Obrazem: Rekordní počet strojů v showroomu firmy Mazak

2024-01-28_TOM7194

V tomto týdnu bylo v showroomu firmy Mazak živo. V pondělí přijeli na prohlídku novináři a další dny pak desítky zákazníků a zájemců o obráběcí technologie.

V Jažlovicích u Prahy bylo vystaveno rekordních 9 strojů, zejména obráběcích, ale také jeden pálicí. V živé ukázce mohli návštěvníci vidět například výrobu ozubení technologií power skiving nebo kombinaci frikčního svařování a následného obrobení na jednom stroji. Jak potvrdil Petr Šimáček, branch manažer Mazak pro Českou republiku, stále stoupá zájem o automatizaci, dodává se společně s asi 40 % prodaných strojů.

Technologie power skiving je náročná na přesnou synchronizaci vřeten, která se otáčejí proti sobě. Ukázka probíhala na stroji Mazak Integrex.
U některých aplikací se robotická ruka programuje samostatně, jako na této fofografii na stroji Quick Turn. U strojů vyšší třídy je ovládání automatizace integrované přímo v řídicím panelu stroje.
40 % strojů se dodává s automatizací a mnoho dalších si zákazníci odebírají připravených pro připojení automatizace někdy později.
Laserovým pálicím strojům se Mazak věnuje již od 80. let. minulého století.
S laserovými technologiemi Mazak se můžete důkladně seznámit ve specializovaném technologickém středisku v Miláně.
Petr Šimáček, branch manager Mazak pro ČR a SR, nevnímá současnou situaci na trhu obráběcích strojů jako problematickou. Mazaku se daří.
Každá doba a každý region se vypořádává s nějakými specifiky. Je třeba najít ty oblasti trhu, kde je možný rozvoj.
Příkladem vysoké přidané hodnoty pro zákazníka může být tento stroj, který umožňuje frikční svařování i obrobení na jedno upnutí dílu.
Konkrétně se jedná o Mazak FSW-460V.
Při ukázkách bylo možné ocenit vysokou tuhost při hrubování.
I rychlou a jemnou práci při gravírování.

Další článek: Jaký byl 11. ročník konference Roboty?