Ocenění Best of the Best pro kobot GoFa od ABB

ABB s.r.o.
— vydáno 30. dubna 2021

Design není jen otázka vzhledu, ale především snadného a intuitivního ovládání daného produktu. Právě uživatelská vstřícnost vyzdvihla kobot GoFa až na stupínek vítězů v mezinárodní soutěži produktového designu Red Dot.

Mezinárodní soutěž v oblasti designu Red Dot se koná každý rok a porota hodnotí tisíce přihlášených výrobků. Nejvyšším oceněním, které lze v rámci této soutěže získat, je Best of the Best, jež je udělováno za průlomový design.

GoFa je nejrychlejší kolaborativní robot ve své kategorii, který je schopen provádět širokou škálu operací. Je navržen k úzké spolupráci s člověkem bez nutnosti použití fyzického oplocení. Je vybaven pokročilými bezpečnostními funkcemi, včetně inteligentních senzorů na každé ose, jež umožňují okamžité zastavení robotu, pokud dojde k jakémukoli neočekávanému kontaktu.

Úkolem produktových designérů bylo vytvořit intuitivní, uživatelsky přívětivý a přístupný design, který především novým uživatelům zajistí snadné ovládání robotu.

“Naším cílem je, aby se roboty staly natolik běžnou součástí pracovišť, jako jsou např. laptopy. Toho můžeme dosáhnout jedině tak, že budou snadno a intuitivně ovladatelné,” říká Sami Atiya, prezident divize ABB Robotika a automatizace. “Jsem velmi potěšen, že porota uživatelskou přívětivost našeho robotu GoFa ocenila. Považujeme ho totiž za určitý mezník v oblasti robotiky, jelikož jedním z jeho klíčových atributů je přívětivý průmyslový design. Díky němu mohou být roboty instalovány nejen v tradičních továrních prostředích, což znamená, že s roboty bude moct pracovat čím dál vice lidí, a to i v malovýrobě. Představují tedy pro nové uživatele a nová průmyslová odvětví snadnou cestu k automatizaci.”

Design robotu GoFa se od tradičních průmyslových robotů v mnohém liší, pohybuje se spíše na pomezí průmyslového stroje a klasických moderních zařízení z oblasti spotřební elektroniky. Užité barevné schéma, výběr materiálu a povrchová úprava mu dodávají moderní elegantní vzhled. Jednoduchý design uživatelského rozhraní se dvěma tlačítky a světelným prstencem na konci ramene zajišťuje přívětivé ovládání. Díky tomu je snadno ovladatelný i pro nové uživatele, kteří moderní technologie využívají spíše jako spotřebitelé a v oblasti průmyslu s nimi nemají žádné zkušenosti.

“Průmyslový design neřeší jen otázky estetiky, forma by měla být vždy přizpůsobena funkčnosti, a proto klademe důraz na design zaměřený na člověka. Kolaborativní robot GoFa splňuje požadavky na použitelnost, užitečnost a snadné ovládání,” říká Andie Zhang, globální produktová manažerka ABB pro oblast kolaborativní robotiky. “Vytvořit atraktivní, přístupný design umožňuje zákazníkům vytěžit z robotu to nejlepší. Je pro nás důležité, aby se lidé cítili při spolupráci s ním nejen bezpečně, ale i příjemně mimo jiné i proto, že ho lze programovat pomocí ručního navádění ramene.”

Kolaborativní roboty ABB jsou navrženy tak, aby je uživatelé mohli ovládat intuitivně bez nutnosti speciálních programovacích znalostí či předchozího školení a obsluhovat je vzápětí po instalaci. Proto jsou vhodné pro průmyslová odvětví s nízkou úrovní automatizace.

“Díky snadno použitelným digitálním nástrojům, integrovaným bezpečnostním prvkům a vyšší nosnosti představují naše nové kolaborativní roboty budoucnost spolupráce člověka s robotem. Tato nová generace kolaborativních robotů umožní mnoha společnostem automatizovat opakujícící se, případně nebezpečné operace, zvýšit produktivitu a flexibilitu a zároveň pracovníkům poskytnout prostor pro vykonávání náročnějších a kreativnějších činností,“ dodává Andie Zhang. „Pokud umíte používat tablet nebo chytrý telefon, dokážete ovládat i naše kolaborativní roboty.”

Nový kolaborativní robot GoFa navazuje na úspěch řady robotů YuMi®, prvních skutečně kolaborativních robotů na světě, jež byly uvedeny na trh v roce 2015 a díky nimž byla v mnoha oblastech zavedena bezpečná automatizace klíčových operací. I designový koncept robotu YuMi ocenění Red Dot: Best of Best získal, a to v roce 2011.

Další článek: Efektivní výroba s oceněným řídicím systémem Brother CNC-D00